Хелмут Кол, под чието ръководство се осъществи повторното обединение на Германия, почина в навечерието на преговорите за излизането на Великобритания от Европейския съюз. Изглежда че в това съвпадение има нещо символично, пише в свой анализ The Guardian.

Бившият германски канцлер се възползва по най-добрия начин от необичайните обстоятелства и общественото настроение след падането на комунизма и отварянето на Източна Европа. 

За разлика от тогава днес европейските лидери са изправени пред редица сложни обстоятелства: Доналд Тръмп, Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган, тероризма, безпрецедентния приток на мигранти, безработицата, популизма и не на последно място Брекзит. Но точно както Кол и неговият френски колега Франсоа Митеран дадоха нов тласък на европейския проект в началото на 90-те години, Ангела Меркел и Еманюел Макрон подготвят своите амбиции и визии за континента, докато Великобритания напуска блока. 

Тук залогът е ролята на Европа в защитата на либералните демократични ценности и на международния ред, основан на върховенство на закона. Това се случва в момент, когато, както се беше изразил един служител от администрацията на бившия американски президент Барак Обама, САЩ при Тръмп са „изгубени и Обединеното кралство е изчезнало в небитието“. Тези думи може да са крайни, но те показват основната слабост на Великобритания. Тя се дължи на само на трудната ситуация във вътрешната й политика, но и на опасното пренебрегване на целите, които си поставят нейните европейски съседи. 

Френско-германският двигател не е фокусиран върху Брекзит, а по-скоро върху консолидирането на 60-годишния европейски проект чрез интеграция и сътрудничество. В центъра на този процес застават отношенията между Меркел и Макрон. На 15 май лидерите на Франция и Германия се срещнаха и обсъдиха новата „пътна карта“ за ЕС. Планът е следният: пред следващите две или три години, докато Франция извършва структурни икономически реформи, Германия ще се погрижи за засилването на така необходимата европейска финансова солидарност и на инвестиционните механизми. Освен това се очаква Берлин да приеме своята нова роля в областта на външната политика, сигурността и отбраната. 

Източник: "Фокус"