Със своята политика американският президент Доналд Тръмп спомага ЕС и Русия все по-често да обсъждат не украинската криза, а други теми, заявил германският политик Щефан Майстер в интервю за швейцарската телевизия SRF. (Качено е на сайта на телевизията под заглавие „Treibt Trump Europa den Russen in die Arme?”)
 

„Европейците виждат, че сега по въпросите на търговията, енергетиката и по въпроса за Иран имат с Русия повече общи интереси, отколкото с Америка на Тръмп” – твърди експертът. Според него, американският президент поставя под въпрос фундаментални ценности на трансатлантическите отношения.

„Сега обаче нашите интереси с Москва се пресичат особено в ситуацията с Иран” – твърди експертът. Той е убеден, че Русия наистина не е заинтересована от разпространението на атомно оръжие и в Съвета за Сигурност към ООН се застъпва за „прогнозируемост” на ситуацията. Освен това Кремъл има в Иран икономически интереси, подчертава Майстер.
 
По-рано Путин се намеси в конфликтите в Близкия Изток изключително в рамките на конфронтацията със Запада, възникнала следствие с украинската криза, продължава политологът. Със своите действия в Сирия той искаше „да подобри преговорната позиция” на Русия в диалога с Европа и със САЩ. „Това беше по-скоро отбранителна стратегия.”
 
Майстер обаче твърди, че Путин „премина в настъпление”. Русия действително се изяви в Близкия Изток като влиятелен играч, с когото трябва да се водят преговори и който дори може да влезе в ролята на посредник.
 
При това именно слабостта на Запада позволила на Путин да постигне такива резултати за толкова кратък срок, счита политологът. САЩ оставиха в региона вакуум. Много от местните държави започнаха да търсят алтернатива и отчасти я намериха в Русия.
 
Също така не бива да се недооценява „силата на оста Москва-Техеран, призовава Майстер. „В този момент и двете страни са заинтересовани от сътрудничеството в Сирия и се нуждаят взаимно един от друг. На иранците са нужни руските ВКС, а на руската страна – „Хизбула” и иранските сухопътни войски. В същото време Техеран не е заинтересован Москва да увеличава влиянието си в региона. В Кремъл пък не искат Иран да стане главен играч в Сирия. Русия по-скоро е заинтересована от запазване на баланса в силите между различните играчи и не иска да си разваля отношенията със Саудитска Арабия и с Турция, обобщава Майстер в интервюто.
 
Превод и редакция: БЛИЦ