Началникът на генералния щаб на британските въоръжени сили, генерал Ник Картър посочи Русия като най-голямата заплаха за Великобритания. По време на изказването си в Кралския институт на въоръжените сили той заяви:

"Смятам, че Русия е най-комплексната държавна заплаха за страната ни от края на Студената война, - каза той, отбелязвайки, че ръководителите на генералните щабове на САЩ, Франция и Германия споделят тази позиция.

Картър също така сподели своите виждания за това как трябва да се противостои на Русия. "Русия признава правото на силата и ние трябва да се създадем функциониращи институции в съседните ѝ страни", така че те имат "достатъчно сила, за да се противопоставят на Руската федерация", подчерта генералът цитиран от световните осведомителни агенции.

Великобритания трудно би могла да противостои на военната мощ на Русия и на други страни, ако не инвестира още средства в своите въоръжени сили, подчерта в речта си генерал Ник Картър. Той напомни, че Русия развива все по-агресивни въоръжени сили и е демонстрирала вече в Сирия, че може да използва високотехнологични ракети с голям обсег.

Освен това според генерал Картър редица военни маневри, които извърши миналата година Русия, са представлявали симулации на атаки срещу Северна Европа - от Калининград до Литва. "Трябва да реагираме на тези заплахи още сега, не можем да си позволим да стоим със скръстени ръце", заяви генерал Картър пред Кралския институт за въоръжените сили в Лондон - мозъчен тръст за изследвания в отбраната и сигурността.

"Способността да предвиждаме заплахите и да реагираме ще намалее, ако не поддържаме равнище като това на нашите противници", изтъква шефът на британския генерален щаб. За да възпират реално заплахите, британските войски трябва да разполагат с възможности на съвременно ниво, за бързо вземане на решения и бързо разполагане на сили, добави той. 

"Те нямат единен модел за конфликт с НАТО, те използват мултимодален подход с използването на конвенционални, нетрадиционни и ядрени компоненти - хибриден вариант, в който малките зелени човечета, големите зелени танкове и огромните зелени ракети могат да бъдат използвани Тяхното мислене е гъвкаво -. техният генщаб е способен бързо да се променя,, развива и усвоява уроците", каза Картър. 

"Например, те осъзнават, че демографията не е на тяхна страна и разработват схеми, в които има по-малко жива сила, а повече ракети и дронове. Те съкращават и екипажите на танковете до двама души. Те са разработили съгласувани концепции за снабдяване и обучение, насочени към използването на нашите уязвими страни и зависимостта ни от комуникациите и технологиите ", каза Картър.

Превод: БЛИЦ