Там районът е много сеизмичен. Там за последните години са станали 7 такива земетресения с много голям магнитут. Разстоянието до нашата страна е над 300 километра. При нас е усетено много слабо от максимум 3-4 степен. Това заяви в "Здравей, България" ръководителят на департамента по "Сеизмология" към БАН - проф. Емил Ботев по повод на вчерашното земетресение край Измир, което взе жертва.
"Макросеизмичната скала принципно е по-важна. Все пак, за да се оцени явлението, е нужно да бъде видяна и енергията му", добави той.

Възможно е да се предаде това напрежение насам. Това обаче са процеси, които се случват много бавно. Нужни са години за да се предаде от плоча на плоча. Може да се активира напрежение в единия край на дадена плоча и да отнеме месеци, докато стигне до другия край на същата плоча", добави Ботев.

Виктор Николаев заяви, че кметът на Анкара смяпта, че кораб е предизвикал труса и запита госта си какво мисли. "Съществуват такива установки и експерименти, но за това са нужни мощни геомагнитни лъчения. Тези ефекти имат все пак само пусков характер, Не можеш да подготвиш едно земетресение с антропогенна дейност", каза сеизмологът.

"Ние сме се освободили в началото на миналия век от голяма част от напрежението. То се натрупва отново, но много по-бавно при нас", заяви Ботев на въпрос дали скоро да очакваме земетресение у нас.