С вота на недоверие опозицията показва, че е жива. Това каза политическият анализатор проф. Михаил Константинов, във връзка с внесения от ПГ на "БСП за България" вот на недоверие срещу правителството, цитиран от "Фокус".

Той уточни, че целта на един истински вот на недоверие е да падне правителството и да бъде избрано ново. Проф. Константинов подчерта, че ако това наистина стане, парламентът има право да излъчи неограничен брой правителства. Според политическия анализатор, обаче, е очевидно, че вотът няма да мине. „Корупцията е очевиден проблем в България. Освен това, стига с тази дума - „корупция“ – става въпрос за кражби, един човек придобива ресурс, над който няма право.

Проблемът е тежък и не може да се реши с вълшебна пръчка. Аз не знам да има някакво българско правителство от Освобождението насам, при което да може да се каже, че не е имало корупция. Така че, това е тотално явление. Отново се прави поредният орган, за който не е много сигурно как ще заработи. Дебат за корупцията у нас е нужен – нищо лошо няма в това, че е по време на Европредседателството.

Лошото е, че едновременно ще се проведат дискусията за злощастната Истанбулска конвенция и вотът на недоверие, което показва, че поне един от двата проблема ще се неглижира“, уточни проф. Михаил Константинов.

Той коментира, че прогнозата на премиера Бойко Борисов, че ще можем да се справим с корупцията до 2-3 години, е твърде оптимистична, още повече, когато не е ясно с нивата на корупция в коя част на Европа ще се съизмерва проблемът у нас. Политическият анализатор уточни, че предстои България да изиграе важна роля за стабилизацията на отношенията на Брюксел с Анкара, а и с Берлин.