Tемите са много и една от тях е наистина промяна в учебниците. Снощи чухме с удоволствие, че ще махнат израза „български фашистки окупатор“, но това не е достатъчно. Това заяви историкът проф. Божидар Димитров, коментирайки предстоящото съвместно заседание между правителствата на България и Македония, както темите, които е възможно да бъдат обсъждани на него, цитиран от "Фокус".
„Учебниците трябва да бъдат променени основно. Доколкото знам все още не са създадени съвместните комисии, които ще правят това“, заяви проф. Димитров и подчерта, че това не може да стане преди Договорът за приятелство, сътрудничество и добросъседство между двете държави да бъде ратифициран от парламентите им. „Освен промяната в съдържанието на учебниците, научаваме, че ще махат и голяма част от паметниците.

Добре би било да приберем в България тези, които засягат български политически и културни дейци и да ги поставим където трябва“, коментира историкът. Според него двете правителства следва да помислят и за улесняване на транспорта между двете страни, което ще раздвижи туризма и търговията.

„Да се направи автомагистрала до Куманово, където тя ще се включи във вече съществуваща магистрала до Скопие. От Радомир, до където ние имаме магистрала, до Куманово. Това не е трудно, става въпрос за стотина километра, а теренът не е много труден.

Може да се помисли и за завършване на прочутата железопътна линия, но това ще изисква много пари, а линията няма да бъде рентабилна. За да бъде рентабилна една железопътна линия в нашия свят, трябва дневно да минават 5000 тона товари по нея, а аз не виждам Македония и България какви 5000 тона товари могат да разменят ежедневно“, коментира още проф. Димитров.