Липсата на опозиция в парламента делегитимира политическите и законови решения. Това каза политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи (БИПИ), правейки аналогия с българския и британския парламент, предава "Фокус".

„Демократичният законодателен процес включва опозицията. Присъствието й по време на дебатите придава легитимност на този процес, защото се чува друго мнение. Когато опозицията отсъства, се делегитимират решенията на управляващото мнозинство. С този ход БСП показва, че няма нищо общо с това, което се случва в парламента. Ако е добре изиграно, в хода на предизборната кампания това би могло да даде преднина на левицата“, допълни политологът.

По думите му с излизането си от парламента в краткосрочен план БСП предизвиква по-скоро позитивна оценка от избирателите. В дългосрочен план обаче ако едно такова действие не бъде подплатено със същностни политически актове, то би довело до негативи, прогнозира политологът.

Според Теодор Славев най-важните избори тази година не са европейските и местните, а изборът на следващ главен прокурор. „ГЕРБ ще се опитат да се задържат на власт поради няколко причини – заради разпределянето на огромни финансови потоци от европейските фондове, сделката за самолетите и на трето място – ще се опитат да окажат въздействие върху избора за следващ главен прокурор, което е най-ключовото за политическата констелация в момента“, обясни политологът.

Той коментира и участието на ДПС в политическите процеси, като отбеляза, че номинално управлява ГЕРБ, но властта се консумира от ДПС. „На практика няма законодателна инициатива на ДПС, която да не е изпълнена от управляващото мнозинство, в което влизат и патриотичните националистически формации“, допълни Теодор Славев.