Кървавият атентат в Манчестър за пореден път показа, че ислямският тероризъм е сред най-големите предизвикателства и заплахи пред западната цивилизация. Къде да търсим корените на този терор и може ли той да бъде спрян. Отговорите на тези въпроси търси в своя анализ бившият дипломат Антон Гицов. Той е работил в отдел "Политическо проучване, планиране и прогнозиране" в МВнР, 6 години като международен служител в ООН, Ню Йорк и като съветник в българското посолство във Вашингтон от 1989 до 1992. Член на СБЖ и автор на многобройни публицистични материали в българския печат. Предлагаме четвъртата част от неговия анализ, пише "Стандарт".
Какво представляват тези млади радикализирани мюсюлмани, които хвърлиха в ужас Европа? Този въпрос се задава след всеки атентат на поредния джихадист. В статия в Ню Йорк Таймс от 18 юли 2005 г., озаглавена "Толерирайки бомба със закъснител", холандският писател и коментатор Леон де Уинтер прави опит да обясни  появата на такава прослойка радикализирани младежи мюсюлмани в холандското общество. В края на 60-те години Холандия наема като работна ръка неграмотни и практикуващи стриктен ислям млади мъже от планински райони на Мароко, които се сблъскват с общество, чиято култура не възприемат.

През 80-те и 90-те години рязко намалява нуждата от неквалифицирана работна ръка, но на безработните имигранти се отпускат социални помощи и им се разрешава да си доведат семействата в Холандия. Така се раждат етно-религиозни гета, в които избуява недоволство сред имигрантите и техните родени в Холандия деца от това, че не са се сбъднали очакванията им за добър живот така както са си го представяли. Недоволство, създаващо хранителна почва за зараждане на ислямски радикализъм.

В книгата си "Мароканската драма" холандският журналист Фльор Джургенс посочва, че през 2011 г. 40% от мароканците в Холандия на възраст от 12 до 14 г. са били арестувани и обвинени в извършване на престъпления. В същото време 60% от мароканските мъже между 40 и 60 г. са на социални помощи.

По идентичен начин се оформят мюсюлмански гета в Германия, Франция и Белгия. Сега те са развъдник на мюсюлмански терористи. Класическата схема е неудовлетворен младеж да се запали по радикални идеи и да се превърне в джихадист. Такъв е и случаят с атентатора от Манчестър - 22-годишния Салман Абеди. Отраснал на Острова, но вдъхновен от идеята за джихад.

Вариантът с аутсайдери в обществото, които попълват армията на ислямистите, обаче не е задължително правило. Защото много от мюсюлманските терористи са образовани, с добри професии или произхождащи от семейства от средната класа. Убиецът във Форд Хууд, роденият в САЩ мюсюлманин от палестински произход майор Нидал Хасан е военен лекар, психиатър от американската армия. Умар Абдулмуталаб, който се опита да взриви през декември 2009 г. пътнически самолет на КЛМ с полет от Амстердам за Детройт, 
е син на нигерийски банкер и се е обучавал в лондонски университет.

През 2010 г. в САЩ е осъдена на 86 години затвор пакистанката Афия Сидики, която е получила образование по биология в престижния Масачузетски университет и защищава по-късно докторска дисертация. Арестувана е през 2008 г. в Афганистан пред сградата на правителството в столицата, като в чантата й откриват натриев цианид и документи, описващи как да се приготвят химическо оръжие и "мръсни" ядрени бомби.

Основните фактори, които обединяват тези неуки и високо образовани радикални мюсюлмани, е тяхното безпрекословното възприемане като истина на всичко написано в Корана, отношението към неверниците като врагове на исляма, отхвърляне на западната демокрация и вярата, че обществото следва да бъде уредено единствено по законите на Алах, изложени в Корана.