Френският сайт Olivierdemeulenaere.wordpress.com своевременно съобщи за пленените през февруари в Източна Гута край Дамаск британски военнослужещи от 22-и батальон на Специалната авиационна служба (SAS), които извършвали координацията и поддръжката на терористите. Лондон не можа да преглътне срама от унизителните молби да си спасят пленниците и това може би има връзка със „случая Скрипал” и усърдието на Лондон при нощните авиационни удари на 14 март.
Това не е първото залавяне на натовски инструктори и командоси. Например през 2013 г. в Алепо бяха взети в плен 23 бойци от френското Командване за специални операции (COS), които установяваха взаимодействие с групировки от ИД, координираха действията им и уреждаха техническата поддръжка. В резултат на тайни преговори между Париж и Дамаск ситуацията е уредена без скандали.
 
Година преди това (2012) сходен сценарий е разигран в Хомс, където са заловени 40 турски и 20 кадрови френски офицери. Те се върнати в страните си с посредничеството на Ливан.
 
Най-грамаден и шумен беше скандалът през декември 2016 г. в Алепо, за който БЛИЦ писа. Тогава бяха пленени 110 кадрови разузнавачи от САЩ, Франция, Великобритания, Израел, Катар, Мароко и Саудитска Арабия. Те бяха освободени срещу правото на шиитите от два анклава в Идлиб да напуснат районите си.
 
Последва убийството на 23 септември 2017 г. на руският генерал Валерий Асапов. Той се намираше в командния пункт на сирийския 5-и доброволчески щурмови корпус край Дейр ез-Зор. Внезапно „умерената опозиция” откри масиран прицелен минохвъргачен и ракетен огън по маскирания блиндаж. Никой там не разполагаше с такова разузнаване (визуално, радиоелектронно) за определяне на координатите, освен американците.
 
В отговор на аргументираните обвинения против американския спецназ, от Вашингтон последваха обяснения, че тяхната главна задача е борбата с международния тероризъм.
 
Русия не влезе в дискусия, но след 3 дни нанесе ракетен удар на място, където се бяха събрали агенти на американските спецслужби с главатари на радикалната ислямистка групировка „Хайят Тахрир аш-Шам”. В резултат бяха убити 32 души, от които 14 граждани на САЩ, включително цялата група от американския спецназ.
 
За да бъде картината по-пълна, следва да се заяви, че френските спецслужби са извършили в Близкия Изток множество престъпления. След като наскоро срещу бившия президент Никола Саркози започна следствие за незаконно финансиране, стана ясно, че на 20 октомври 2011 г. френски агент е застрелял Муамар Кадафи, за да не стане явно финансирането на президентската кампания. Нещо повече: Франция преди това се нагърби да ръководи операцията срещу Либия.
 
За 13 г. пребиваване в Афганистан са постъпили около 700 заявления на жертви и свидетели за жестокости на SAS. На тях бе даден ход след като подир скандален случай се намесиха британските медии.
 
Превод и редакция: БЛИЦ