Членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев ще е кандидат на олигархията за председател на Върховния административен съд. В края на работната седмица задкулисието стартира мащабен план за овладяването и на втория Върховен съд в страната, след като вече директно управлява Върховния касационен съд през зависимата си марионетка Лозан Панов. Планът на олигархичните кукловоди трябва да се развие на няколко етапа, като първоначално е планирано Калпакчиев да изиграе ролята на “камикадзе”, което да провали стартиралата вече процедура по избор на председател на ВАС.
 
В петък, само ден след като кадровиците на съдебната власт приеха решение, с което обявиха, че изборът на председател на Върховния съд ще стане на Пленум на ВСС на 11 септември, Калин Калпакчиев откри индиректно кампанията си за ключовия пост. В литературно произведение, любимият на подсъдими и обвиняеми олигарси член на ВСС за пореден път отправи атаки срещу главния прокурор и поиска неговото отстраняване. Важна подробност е, че тази атака срещу обвинител № 1 идва само два дни, след като срещу Калин Калпакчиев бе подаден сигнал, който подлежи на разследване от Инспектората на ВСС.
 
Искането на Калпакчиев за импийчмънт на главния прокурор няма никаква стойност, защото е известно, че поръчковите му действия няма да получат подкрепата на “правителството” на съдебната власт. Отказът на ВСС да стане проводник на интересите на олигархията, обаче, ще бъде използван от Калпакчиев, който се готви да подаде оставка в следващите седмици, за да може да бъде номиниран като кандидат за председател на ВАС.
 
Макар да е ясно, че Калпакчиев няма шанс в конкурса, той ще бъде “хвърлен” в него, за да го провали. След като бъде номиниран за председател, още няколко от съучастниците на Калпакчиев във ВСС може да хвърлят оставки. Сценарият е по този начин работата на Съдебния съвет да бъде блокирана, а изборът на председател на Върховния административен съд  опорочен и в крайна сметка провален.
 
Завършекът на плана на олигархията включва стартиране на нова процедура за избор на председател на ВАС, но от новия състав на ВСС, в който кукловодите на задкулисието имат амбициите да вкарат повече свои протежета. Тогава и шансовете на повторно номинирания за кандидат за председател на ВАС Калин Калпакчиев ще са се увеличили.  
 
Има шанс планът на олигархията, в който участват политическите марионетки от хибридната партия “Да ( Й ) , България”, мастити софийски адвокати и компрометираният Съюз на съдиите, все пак да не сработи. От една страна – за избор на нов председател на ВАС ще са нужни 17 членове на ВСС, а от друга – може да се стигне и до своевременно попълване на квотата на Съвета.
 
Сигналът на телевизия “Канал 3” до ИВСС от 10 май 2017 г. за действията на Калин Калпакчиев в качеството му на член на ВСС:

1. През месец януари 2017г. в медиите беше разпространена снимка, на която се вижда Калин Калпакчиев заедно с бившия правосъден министър Христо Иванов, понастоящем председател на политическа партия „Да, България“ и съдия Мирослава Тодорова, която е с образувано дисциплинарно производство за забавени 229 дела. 

От снимката става ясно, че тримата са заснети на кръстовището на ул. “Г.С. Раковски” и ул. “Неофит Рилски” в гр. София, което е в непосредствена близост до ул. “Г.С.Раковски” № 132 А, на който номер се намира офисът на Български институт за правни инициативи (БИПИ), финансиращ се с грантове от Фондация "Америка за България” и “Отворено общество” и чиито директор до 2014г. е Христо Иванов. След тази дата директор на БИПИ е Биляна Гяурова - Вегертседер, а брат й Ангел Гяуров е в ръководството на партия „Да, България" и има участия във фирми, свързани с Иво Прокопиев и Росен Плевнелиев. 

Както присъствието ма Калпакчиев в компанията на посочените лица, така с още по-голяма сила и посещението му в офиса на БИПИ /ако такова е осъществено/, поставят въпросите намира ли се членът на ВСС и съдия в Апелативен съд в определени зависимости от политически лица и бизнесмени, както и спрямо съдии, с образувани дисциплинарни производства.

2. През месец март 2017г. в медиите беше изнесена информация, че Калин Калпакчиев е внесъл извънредни точки за гласуване във ВСС на 28.02.2017г., касаещи искане за защита от страна на ВСС спрямо съдия Мариана Георгиева от Софийски градски съд, по повод постановени от нея съдебни актове. Членът на ВСС Калпакчиев обаче не е информирал колегите си, че съпругата му - Елизабет Колева - Калпакчиева, е докладчик по един от тези актове на Георгиева и на 02.03.2017г. постановява съдебен акт, който потвърждава произнасянето на Георгиева по този казус (въпреки практика на САС в обратния смисъл, която е известна както на съдия Георгиева, така и на съдия Калпакчиева). Същевременно, гласуването по тези точки във ВСС е на 07.03.2017г., когато съдебния акт на съдия Калпакчиева вече е бил факт, но Калин Калпакчиев отново не уведомява ВСС за този конфликт на интереси (касае се за казус, по който съпругата му има отношение) и настоява за гласуване.

3. През месец август и месец октомври 2016г. в списанието и интернет-сайтът „Клуб Зет", собственост на издателя Огнян Донев, е публикувана авторска статия от Калин Калпакчиев, със заглавие „Съдебната независимост под обсада". Към този, както и към настоящия момент, Огнян Донев е подсъдим по висящо дело пред Софийски градски съд за укриване на данъци в особено големи размери. 

Втора инстанция по това дело ще е Софийски апелативен съд, в наказателното отделение на което е съдия Калин Калпакчиев (същият според закона ще бъде възстановен на заемана от него съдийска длъжност, при изтичане на мандата му във ВСС). Посоченото разкрива конфликт на интереси, доколкото кариерното израстване на съдията от СГС, който гледа делото против Огнян Донев зависи от Калин Калпакчиев, в качеството му на член на ВСС, а от друга страна, при възстановяване на Калпакчиев на длъжността съдия в Софийски апелативен съд, е възможно същият (или негови колеги), да се произнесат по това дело, като втора съдебна инстанция. От друга страна, ако Калпакчиев е получил възнаграждение за авторския си материал, това също е предпоставка за извършване на проверка, доколко тези му действия съответстват на Кодекса за етично поведение на българските магистрати и на Закона за съдебната власт.

Канал 3 призовава Инспектората към Висшия съдебен съвет да инициира извършване на обективна и безпристрастна проверка (включително дисциплинарна), при която да бъдат анализирани посочените в сигнала обстоятелства и да бъде установено възможно ли е Калин Калпакчиев да продължи да заема поста на член на ВСС, съответно на съдия.