За Америка става все по-трудно да запази своя световен статут, а накрая това може да стане невъзможно, пише в New York Times професор Кристофър Пребъл в публикацията си „Adapting to American Decline”.
Според автора, „няма съмнение, че делът на Америка в световното богатство намалява”.Към края на Втората световна война половината от продукцията в света е произвеждана в САЩ, а сега тя е едва 15%. Разпространението на технологиите доведе до там, че дори най-малките и слаби страни могат да изпратят предизвикателства към големите и могъщи САЩ, като например КНДР със своето ядрено оръжие.
 
Американците обаче, по думите на професор Пребъл, никак не искат да признаят, че светът се променя. В администрацията на Тръмп разбират, че има някакви тревожни тенденции и че съюзниците на САЩ могат да загубят вяра в тяхната мощ, но предлагат на данъкоплатците да привлекат допълнителни ресурси за укрепване на отбранителната способност. Проблемът е в това, че Вашингтон вече изразходва за военни нужди повече средства, отколкото 7 или 8 страни в рейтинга.
 
Настойчивото желание на Америка да запази първенството на всяка цена може да предизвика противоборство от страна на Китай или Русия. А рисковете, че САЩ ще се окажат въвлечени във войни, в които не трябва да участват и които не могат да спечелят, остава висок, колкото и да харчат за отбрана.
 
Авторът предлага да се търсят алтернативни пътища. Най-простият и неприятен вариант е САЩ да предадат глобалното лидерство на Китай или бързо да си отидат и да оставят всичко на самотек.
 
Според Кристофър Пребъл, най-добре е да се сключи договореност, за да могат онези, които сега имат изгода от мира и процъфтяването, да внесат своя дял в поддържането на такъв световен ред.
 
Един от плюсовете САЩ да осигуряват глобална сигурност се заключава в това, че те могат да „свирят първа цигулка” и по други въпроси. В другия случай съюзниците могат да се откажат да изпълняват волята на Вашингтон, ако по-малко зависят от него. Това обаче вече става, а по-голямата независимост на страните ще доведе до по-голяма предпазливост. От тази ситуация ще спечелят и самите Щати.
 
Преходът към свят с много актьори няма да е лек: ще са нужни ловкост и търпение. Мнозина съюзници на САЩ вероятно ще заемат изчаквателна позиция.
 
САЩ са най-важната страна в света.Тя ще остане такава още дълги години, благодарение на своята силна икономика и огромен военен потенциал” – пише Кристофър Пребъл. Според него обаче Америка трябва да признае границите на своята власт и необходимостта да споделя разходите и отговорността.
 
Редакция БЛИЦ