Организацията, която от години претендира, че “единствена” има правото да изразява позиции от името на всички над 2200 български съдии – т.нар. “Съюз на съдиите в България”, е раздувала членската си маса с измама. Това се установява при стартиралата с последните промени в Закона за съдебната власт процедура по деклариране членството на магистрати в различни организации – сдружения, клубове, фондации, съюзи и дори “тайни общества”.

ССБ, който се ръководи от политизирана и зависима върхушка от съдии, свързани с олигархичния кръг “Капитал” и с криминалния приватизатор Иван Костов, години наред твърдеше, че има над 900 реални членове. Истината, която чак сега излиза наяве, е, че в огромната си част тези съдии отдавна не са били действащи или с години не са заплащали членския си внос, което е достатъчно основание то да се счита за прекратено. Едва сега обществото разбира, че е било обект на груба манипулация в продължение на години.

Една от причините, които очевидно е карала компрометираната върхушка на Съюза на съдиите в България да раздува членския си състав с “мъртви души”, е била свързана и с желанието им така да издействат по-големи финансови постъпления под формата на чуждестранни грантове. Доскоро от соросоидния ССБ твърдяха, че имат 903-ма членове. От няколко дни бройката е намалена на 852-ма, но още не е ясно колко от тези съдии отдавна са пенсионери, т.е. нямат общо със съдебната система, както и колко реално са си плащали членския внос. Защото в правния мир няма понятие да си член на клуб, ако не си заплатил съответната такса. Дори на кортовете на Малееви, ако не си платиш членския внос, няма да те пуснат да играеш тенис на “златните кортове”, които фамилията на днешните протестъри получиха срещу няколко панелки в “Обеля”.

Най-късно до 14 септември всички български съдии, прокурори и следователи трябва да изпълнят и декларират членството си в различни неправителствени организации, професионални съюзи и сдружения по интереси или с идеална цел, както и ако има такива, които са членове на “масонски ложи”. Тази промяна се наложи, за да се повиши нивото на прозрачност сред магистратите, както и да се гарантира, че няма скрити зависимости, които биха оказвали влияние върху едно или друго магистратско решение.

Най-големите противници на това осветляване на връзките на магистратите, разбира се, са членовете на върхушката на ССБ. На ръба на Закона на съдебната власт, част от тези съдии са започнали да подават декларации, в които се опитват да уронят престижа на съдебната власт и да иронизират законодателя. Политизирани и зависими съдии започнали да посочват в декларациите, че членуват в различни социални мрежи. Подобен акт, на първо място, показва изключително ниския морал на съдиите от ССБ, а на второ място - и елементарни познания. Социалните мрежи не са организации с идеална цел, те са търговски дружества, а всеки техен потребител се явява “клиент”, ползващ съответната платформа, програма или софтуер.

Истинското лице на компрометирания и задкулисно дирижиран Съюз на съдиите в България ще лъсне на 14 септември, когато ще се окаже, че организацията може и да няма представителност от поне 5% от съдиите у нас, което да й даде право да бъде партньор при обсъжданията на различни кадрови казуси и стратегически решения с единствено легитимния орган по тези въпроси – Висшият съдебен съвет.