Общата смъртност в България до този момент, от началото на 2020 г., е по-ниска от тази през 2019 г. Това сочат данни от Националния статистически институт, цитирани от Флагман.БГ.

Информацията е меко казано шокираща. И нещо повече: през последните 5 години се наблюдава драстичен спад в броя на починалите на годишна база у нас.

Данните са категорични – дори в месеците, в които се очакваше пик на заболеваемостта и съответно смъртността от SARS-CoV-2, числото на починалите тази година е по-малко от това през изминалата, недокосната от пандемия година. 

Така например в началото на извънредното положение смъртните случаи в страната са били 2037 за седмицата между 7 и 14 март, докато за същия период през 2019 г. те са били 2084. Същата разлика се наблюдава и във всички месеци оттогава досега. За 17 седмица (третата от април) през 2020 г. умрелите са били 1938, докато през 2019 – те са 2026. Единственото разминаване е от втората седмица на май, когато в настоящата година са починали повече хора спрямо 2019 г. – съответно 2040 т.г. и 1938 м.г.

В същото време паралелна проверка на Флагман.БГ показа, че броят на починалите от грип и пневмонии през 2019 г. са били 1414 – немалко число, което, ако се разбие по месеци, показва обща смъртност от около 117 човека на месец или 4 човека на ден. По данни от Wikipedia, чиято статия се базира на редица научни проучвания, общо в света на година от пневмония заболяват около 450 млн. души или над 6% от населението на планетата. 

От същата статия става ясно още, че смъртността при това заболяване е по-малка от 1% общо, но при хора, нуждаещи се от хоспитализация тя достига до 10%, а при тези поставени на интензивно лечение – до 30-50%. На базата на тази и предходната информация може да се направи извод, че средно за предходните години в България от пневмония са заболели около 100 хил. души на година.

Интересни са фактите с тестването и с броя на новите заразени с коронавирус в страната. От една страна, редица проучвания за използваната методология – PCR – показват, че тя е несигурна в установяването на конкретен вирус.

Това твърдение се доказа преди няколко месеца и от президента на Танзания Джон Магуфули, който изпрати за PCR тест проби от папая, коза, овца и... машинно масло, част от които се върнаха положителни за коронавирус. И това изобщо не е шега, както не е никак назад и развитието на туризма в тази държава, като имаме предвид райския им остров Занзибар.

Ето ви официални данни от нашата държава:


  • 6 април: 252 теста - 18 случая (7.3% заразени) 
  • 16 април: 435 теста - 53 случая (12.8% заразени) 
  • 30 април: 1156 теста - 51 случая (4.4% заразени)
  • 30 май: 1387 теста - 65 случая (4.7% заразени)
  • 24 юни: 2946 теста - 130 случая (4.5% заразени) 
  • 27 юни: 2450 теста - 105 положителни (3.8% заразени)


През м.г. у нас от пневмонии и грип са починали 1414 човека, а като цяло през последните 5 години смъртността намалява, по света не е така

Ето и едно от изказванията на проф. Тодор Кантарджиев, от вчера, в Бургас. Като посочи доц. Цветан Велинов като един от най-добрите му ученици, професорът заяви, че двамата са били на първите редици в борбата срещу сериозни инфекциозни заболявания. В това число, уточни проф. Кантарджиев, такива, които попадат в категорията на „особено опасни инфекции“, за разлика от настоящата пандемия с новия коронавирус.

Думи, които  контрастират с историческата реч на предсезателя на НОЩ проф. д-р ген.-майор Венцислав Мутафчийски от 13 март за това, че "Към нас се задава една епидемия, която е с невиждана ярост в човешката история".

Възможно е просто да се е престарал в изпълнение на задачата, спусната от държавната власт - да бъдат взети всякакви предпазни мерки, за да няма струпване на пациенти в болниците.

Как става „предаването“ при SARS-CoV-2? Към момента този фактор се изчислява между 0.8 и 2 – това значи, че вирусоносител може да предаде инфекцията на най-много двама други човека в най-лошия случай и по-малко от 1 в най-добрия. Това число към момента отговаря почти едно към едно на обичайните сезонни вируси, за които не се налага обявяването на пандемия. За сравнение същият този фактор при морбили е 17 – тоест един болен може да зарази средно 17 човека.

Преди време доц. Ангел Кунчев призна, че първите случаи на коронавирус у нас действително са били „много странни“ и до днес не е установено как болните тогава са се заразили. Тоест все още у нас не е установен нулевият пациент.

По дефиниция всъщност пандемията е епидемия, която се случва в голям мащаб и пресичаща международните граници. Такова заболяване обаче не се обявява за пандемия само защото убива много хора – за да влезе в тази категория, то трябва да е и заразно.

Може да се спори по темата дали настоящата пандемия отговаря на собствената си дефиниция, но със сигурност светът е оцелял и след значително по-тежки инфекции - като Черната смърт (чума) и т.нар. „Испански грип“ през 1918-1919 г. (който всъщност не произлиза от Испания, а от САЩ).