Трябва да има глоби за извикани неправилно линейки, както е в другите страни, но тук те не могат да бъдат събирани, защото има една общност, от която не могат да бъдат вземани пари.  Това каза в сутрешния блок на БНТ бившият служебен министър на здравеопазването Мирослав Ненков.

„Има квартали, в които като влезе линейка, не може да излезе, защото рода, махала, тълпа се нарежда, мери се кръвно, лекуват се деца и един медицински екип излиза от обръщение за два часа. Това как се лекува? Има начин, но политически е трудно“, коментира бившият министър.

„Аз съм за наказание на тези, които подават сигнали, които не са спешни. Диспечерите в Контролния център на Бърза помощ са магьосници, защото по телефона трябва да се ориентират кое е спешно и къде да отиде линейката, защото екипите са малко“, добави той.

„Да си лекар е един вид отдаване. Колеги за работа в Бърза помощ ще има винаги, но те няма да достигат, защото когато някой от нас пострада дори леко, се превръща в център на света. Ако не получи отзив от медицинската служба, човекът се чувства крайно наранен и се оплаква. Това е много неприятно“, сподели Ненков.

„Ако обуем обувките на министъра на здравеопазването, ще видим, че работата му хич не е лесна. Политиците не могат да не държат на обществения отзвук. Спешна помощ и ние лекарите сме поставени под прицела на нашето обществото. Хората не ни вярват. Всяка възможност се използва да бъдем наритани“, каза още бившият