За изострянето на взаимоотношенията между Сърбия и Македония може би дял има и неотдавна подписаният договор за добросъседство между България и Македония. Това каза македонският политолог и журналист Сашо Ордановски, цитиран от Фокус.
Според него за определени сръбски кръгове това не е добра новина, защото означава един проблем по-малко на Балканите, а Сърбия би искала да решава проблема с Косово в една по-неясна и комплицирана ситуация.

"На Сърбия й се усложнява положението с евентуалното влизане на Македония в НАТО. Това ще доведе до намаляване способността на Сърбия да маневрира в региона. Черна гора вече е член на НАТО. Всичките останали съседи са членове на НАТО. Така че Сърбия не гледа на това развитие на нещата като на своя положителна перспектива. Второ, Сърбия е най-силният фактор на проруското влияние на Балканите. Русия е против приемането на Македония в НАТО. И вероятно тук трябва да се търсят причините, реалните, истинските причини за тези реакции. Освен това в Македония, не забравяйте, се разследва дейността на предишното правителство. А то е имало контакти със сръбското ръководство. Ние виждаме, че това правителство в голяма степен е било криминализирано. Не знаем какво е съдържанието на всичките тези контакти. Така че на мен ми се струва, че с този ход сърбите искат да предупредят и вероятно да кажат на Македония, че ако тя мисли нещо да подкрепя и обявява, да не го прави", коментира той.

Сашо Ордановски допълни, че въпреки официалното съобщение за това, че македонският министър-председател Зоран Заев и сръбският президент Александър Вучич са постигнали споразумение след днешните разговори, от него не става ясно какви са истинските мотиви за радикалната и драстична реакция на Белград, изтеглил преди дни дипломатите си от Скопие. По думите на Ордановски никой, нито в Сърбия, нито в Македония е сигурен какви са били причините за тази драстична акция. Според него това е една афера, която за два дни ще бъде забравена.