Фондация „Америка за България“ е платила на две български ефирни телевизии отразяването на президентските избори в САЩ, съобщава сайтът "Епицентър". Българска национална телевизия, за която данъкоплатците дават над 60 милиона лева на година, е получила 30 600 долара за журналистически материали - живи включвания, аналитични репортажи и интервюта, за оспорваната битка между Хилари Клинтън и Доналд Тръмп. За същата работа, частната телевизия bTV е взела 26 500 долара.
Фондация „Америка за България“ е решила, че с 420 000 лв. фондация „Риск монитор“ на Стефан Попов ще бори организираната престъпност в България. Попов е бивш шеф на фондацията на Сорос - "Отворено общество". Неправителствената му организация ще подпомага изграждането на капацитета на Специализираната прокуратура за борба с организирана престъпност и институционална корупция. Не е ясно как точно ще стане това, но от години единствената работа на Попов в тази насока е да участва тв предавания, в която говори, как трябва да се бори престъпността и корупцията по висшите етажи на властта. 

Варненското сдружение „Грамада“ на Маргарита Атанасова получава 486 000 лв. за „изграждането на последователна съдебна практика при търговски спорове“.

С нови 194 500 лв. е зарадвана фондация „Гъливър клиъринг хауз“ на Цветелина Петкова и Десислава Гаврилова. Двете дами стопанисват прословутата „Червена къща“, превърнала се през годините в място за срещи на кръга „Капитал“ и част от столичните сноби. Сега Петкова и Гаврилова с почти 200 000 лв. американски пари ще се противопоставят на „митовете и дезинформациите в българското общество“.

„Америка за България“ е решила отново да подкрепи независимата регионална журналистика в Пловдив. За тази цел на фондация „Отец Паисий 36“ са отпуснати 348 610 лв. НПО-ото стои зад регионалния сайт „Под тепето“. В Пловдив „Отец Паисий 36“ е известна с това, че самостоятелно и в съдружие печели от местната власт много субсидии за уж културни изяви в арт пространствата в града.

Особено внимание заслужава следващият грант на „Америка за България“. На Сдружение на европейските журналисти – България в България са отпуснати 363 420 лв. за „разрешаване на „непрозрачна медийна собственост, повтарящи се нарушения на Етичния кодекс на медиите и натиск върху отделни журналисти и медии“. Фондацията обаче далеч не защитава всички български журналисти. Създаденото от репортери от „Капитал“ НПО брани интересите единствено на работещите там или на медии, издържани чрез грантове от външни донори.

Крупната сума от 290 720 лв. получава сдружение „Редута БГ“ на Стойко Тонев. НПО-ото стои зад едноименния малък сайт, а целта на гранта е гръмка: „Консолидиране на аналитичната журналистика“. 

Последният грант в област „Гражданско общество и демократични институции“ е за НПО-ото „Първи юни. То получава 301 000 лв., с които ще „подкрепя местните общности в Северозападна България“.