Президентът Румен Радев наложи вето върху част от приетите промени в Закона за банковата несъстоятелност, насочени срещу вторичния грабеж на  КТБ. Поправките, предложени от депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид, целят да дадат правен способ в ръцете на синдиците, с който да върнат в масата на несъстоятелността заграбените активи на банката, отбелязва "Телеграф".

Редакциите бяха приети на второ четене от парламента в началото на този месец. Тогава те получиха подкрепата на депутатите от ГЕРБ, ДПС и „Обединени патриоти“, против тях бяха от „Воля“, а БСП се разцепи в гласуването си, като част от социалистите бяха против, а други се въздържаха.

Нужда
В мотивите към вчерашното си решение да върне за ново разглеждане текстовете, касаещи КТБ, президентът посочва, че „обществото има нужда да знае конкретните измерения на последиците от приетия закон“. Според него при разглеждането трябва открито да се дебатира колко са обезпеченията, които ще бъдат нищожни, колко са прехвърлянията на акции и дялове, които ще бъдат относително недействителни, както и каква ще е стойността, с която ще се увеличи масата на несъстоятелност на КТБ след прилагането на промените. Радев изказва притеснението си и относно действието на закона за минал период, като според него по този начин се засягат придобити вече права и задължения.

Несъгласие
Несъгласието си с мотивите му обаче изказаха вносителите от ДПС Хамид Хамид и Йордан Цонев. В парламента  Хамид отбеляза, че Радев има право да налага вето, но според него в случая имало неразбиране на върнатите параграфи. По думите му президентът не е наясно с член в Закона за нормативните актове, който ясно давал указание кога един закон може да важи със задна дата, като забрана имало само ако води до увеличаване на санкции. Той бе категоричен и че е абсолютно невярно, че законът ще погасява задължения и ще заличава права. „Ние само даваме правен способ на синдиците да запазят активите, докато се произнесе съдът. В момента висят над 800 дела пред съда и само той може да каже дали дадена сделка е нищожна и недействителна“, заяви той. Потърсен за коментар, Делян Пеевски е посочил пред „Телеграф“, че ще коментира ветото, след като се запознае обстойно с мотивите на президента.
Съмнения

От ГЕРБ също поискаха време, за да се запознаят детайлно с мотивите за ветото, преди да излязат с официална позиция от името на парламентарната група. От редиците на управляващата партия обаче изразиха съмнения относно целите на ветото, като заподозряха свързаност между него и връзките на бившия член на екипа на Радев Елена Йончева с банкера беглец Цветан Василев. В свой коментар в парламента депутатът Делян Добрев припомни, че тя не е отговорила дали е участвала в съдружие с офшорка, която е работила с друга фирма, източила 42 млн. лева от КТБ. Той дори цитира интервю на евродепутата Николай Бареков, според което Йончева си е договаряла лично „космическите хонорари" с Василев в ТВ 7.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДБРОБНОСТИ В БЛИЦ ПО ТЕМАТА