Решението на КЗК за ЧЕЗ е много сериозно. Аз нямах много време да се запозная с мотивите, но въпросът е много голям. Можем да влезем в най-различни хипотези, една от които е, че се търси някакъв удобен начин тази сделка да се развали. По този начин, чрез КЗК, няма да се увреди имиджа на доста политически фигури. Интересно е да видим дали ще има обжалване. Може да се мисли, че КЗК е открила някакви непреодолими пречки за тази сделка, но може да се тълкува, че това решение е и политическо. Всичко това се дължи на факта, че обществото е загубило вяра в институциите.

Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV икономистът Георги Ганев по повод отказа от страна на КЗК "Инерком" до закупи ЧЕЗ. Той коментира и темата за членството на България в Банковия съюз и ERM II. "Може би има известно недоверие в България. С желанието да влезем първо в Банковия съюз може би се опитват и ни подбутват да свършим определени неща, които трябваше да бъдат свършени още преди членството ни в ЕС. От гледна точка на България членството в Банковия съюз означава и няколко важни неща.

Първото е, че ще има още един сериозен надзор над банковата система в България. Това със сигурност е добре, защото няма да може да се стигне до явлението КТБ или поне то няма да придобие такива размери. Собствениците на банки ще станат по-стриктни. Ще има и нови стрес тестове. Още по-важно е, че ще има нов преглед на банковите депозити. Другото хубаво нещо на Банковия съюз е, че ако се стигне до недай си Боже нов случай КТБ, ще имаме много по-голям букет от възможности за действие", разкри Ганев.