Атлантическият съвет в България призова премиера Бойко Борисов да поиска на срещата си с Доналд Тръмп разполагането на американски системи за противовъздушна отбрана на българска територия в близост до Черно море. Темата коментира в предаването "Денят на живо" по Канал 3 бившият представител на страната ни към военния комитет на НАТО и член на Атлантическия съвет ген. Съби Събев.

"България в момента изпитва дефицит по отношение на способностите си за противовъздушна отбрана – говоря за изтребители и за съвременни ракетни комплекси. Например Румъния сключва договори и закупува системи "Пейтриът", Полша – също. И ние оставаме слабо място, тъй като нашите зенитно-ракетни комплекси са съветско производство, доста стари, оперативно несъвместими със системите на НАТО. И докато ние съберем ресурс да закупим подобни системи, с които да напълно да гарантираме въздушното прикритие на страната, има такава практика в рамките на НАТО да подобни искания, за да създадем такава преграда, при евентуални провокационни действия. Като например тези действия на Русия в региона на Черно море, която разположи системи С-400 с далечен обсег до 400 км. Така че въздушното пространство до Черно море реално се доминира и контролира от Руската федерация. Разбира се това е тяхно право, но и наше право да се защитим по адекватен начин", обясни Събев.

Защо обаче трябва да се търси чужда армия, като в момента се започва и процес за модернизация на българската.

"Ресурсът, който заделяме за модернизация на българската армия е начална стъпка, но тя е недостатъчна. Очевидно с две бригади и няколко батальона ние представляваме нищожен военен потенциал, с нищожен принос към северноатлантическия съюз по отношение на колективната отбрана.

Така че вземете за пример Полша – независимо, че на нейна територия има една американска бригада, има една батальонна бойна група, Полша предлага на САЩ да бъде разположена на нейна територия и една танкова американска дивизия. Румъния също лобира в това отношение.

Не на всяка цена трябва да разположим чуждестранни войски на наша територия, но трябва да има адекватност между сдържащия потенциал, който се осигурява в северния регион на НАТО и този, който се осигурява тук в Югоизточния. И при положение, че ние нямаме този потенциал, съвсем нормално е примерно да поискаме най-малко една батальонна група – съюзническа, да бъде разположена на наша територия. На ротационен принцип разбира се. Даже издигнахме идеята защо не една многонационална бригада. Така например Румъния развива една многонационална дивизия, в която и ние участваме с един батальон. Трябва и на наша територия да има нещо подобно", заяви ген. Събев.

Според него сега е удобния момент – срещата между Борисов и Тръмп, да се вземе отношение по този въпрос, а именно да се разположи малко по-сериозен възпиращ потенциал на наша територия, защото "в момента той е почти никакъв".