Това беше седмицата на ударите. Удар за стопаните в Странджа, които останаха без животните си. Удар по държавата от тяхна страна, защото не повярваха нито на констатациите на властите, нито на техните действия. Удар от страна на опозицията срещу решенията на управляващите по тази криза. Удар на управляващите срещу опозицията, след като от ГЕРБ вчера разпространиха клип, в който един от протестиращите говори за инструкции, дадени на лидера на БСП Корнелия Нинова. Удар преди това по Елена Йончева – с твърдения за нейни бизнес отношения с Цветан Василев.

В отговор тя намеси и твърденията за къщата в Барселона. От друга страна Валери Симеонов удари партньорите си с обвинения за лобизъм в полза на Домусчиев – през закона за приватизацията. На свой ред партньорите му го удариха с обвинения в същото. Сидеров даже тръгна на проверки по морето след него, каза, че не му вярва, каза че ще проверява „ударите му по туризма”. Удар след удар. На боксовия ринг това обикновено води до нокаут.

Социологът Юрий Асланов заяви, че няма крайна точка, до която може да се стигне.

„Това са обществени процеси, които се нагнетяват с политическа реторика”, заяви той.

„Има една посока на ескалация на формата на говорене на тази тема чрез няколко ярки личности, които се опитват да лансират подобна теза. Даже в реториката на един от тези хора – Тома Биков, беше премината една граница на допустимост в този начин на говорене, че едва ли не протестите срещу правителството са опит за държавен преврат”, заяви Асланов.

„Това се случва в момент, когато нашият естаблишмънт получи публичен шамар с решението на Държавния департамент да възстанови финансирането на Радио Свободна Европа за България с мотив заплаха от заплаха на свобода на мнението. Това отдалечаване от демократичните правила крие някои рискове, защото в демократичния свят се приема за нормално, че една опозиция е против управляващите и използва всякакви средства, за да се противопоставя на управляващите. Всеки протест, в това число и незаконния протест – дори да е бунт, гражданско неподчинение, се приема като част от демократичните правила”, подчерта социологът.

Социложката Евелина Славкова каза, че това, което се наблюдава не само в кабинета „Борисов 3” е много силно използване на различни фрази и много остра реторика, както от опозиция, така и от управляващите.

„Видно е, че се разменят някакви удари. Въпросът е кой ще бъде победен в тази битка. Има много силно политизиране. Това, което наблюдавахме по отношение на темата с чумата по животните. В началото на „Борисов 3” имаше много скандали, които обаче бяха по високите етажи на властта – „Кумгейт”, темата свързана с НДК, смяната на председателя на НС и прочее. В един момент започнахме да говорим за проблеми, които са отдолу – майките с деца, темата с чумата. Това, което ние от изследователски център „Тренд” и нашите колеги мерим – хроничното недоверие на хората в институциите беше израз в това, което наблюдавахме като реакции по темата с чумата. Това създава един голям проблем за управляващите”, заяви Славкова.

„По-скоро социалните проблеми, които наблюдаваме в момента са много по-опасни от скандалите, които наблюдавахме миналата година”, каза тя.