На Запад се страхуваха, че приятелството на новия президент на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин няма да е изгодно за Европа. Опасенията бяха напразни – отношенията между страните не се подобриха. Нещо повече, растящата конфронтация между ядрените държави представляват заплаха за европейските държави, предупреждава авторът на публикация в Die Zeit Михаел Туман.
Отначало в Русия много се радваха на победата на Тръмп, си спомня Михаел Туман. Мнозина считаха, че това е начало на „ново прекрасно приятелство”. Някои експерти дори се опасяваха, че двете страни ще сключат второ „ялтенско споразумение”, неизгодно за Европа. От това обаче не само не излезе нищо, но „факторът Тръмп” усложни руско-американските отношения.
 
В Сирия САЩ и Русия изглеждаше, че се обединяват от обща цел: борба с джихадистите, но те също така „делят кожата на не убитата мечка”. Според това как терористите отстъпват, растат „апетитите” на другите участници в конфликта: кюрди, сунити, Башар Асад и другите съюзници на Иран и Русия. Конкуренцията на Москва и Вашингтон в Сирия е опасна.
 
При това върху отношенията с Москва се отразяват вътрешнополитическите отношения в САЩ, дори по-силно, отколкото ситуацията в Сирия, пише Die Zeit. Тръмп отдавна се сражава с надвисналите над него, както той сам казва, „руски облаци”, подразбирайки обвиненията за връзки с Русия.
 
Сега демократи и републиканци единодушно приеха пакет от нови санкции против Русия, лишавайки Тръмп от възможност да повлияе на това решение. Американските сенатори даже се опитват да задължат европейските фирми към усилване на наказателните мерки. Всичко това още повече изолира Русия, твърди Михаел Туман.
 
За Европа заплаха са не обятията, а растящата конфронтация между двете ядрени държави” – обобщава в своята публикация Михаел Туман.
 
Превод и редакция: БЛИЦ