Българският премиер разкритикува европейските лидери, че са твърде пасивни по конфликтите в Близкия изток. Всяка криза в европейските правителства е заради проблемите с мигрантите, констатира Бойко Борисов в първата си публична лекция пред студентите от УНСС на тема за бъдещето на Западните Балкани в светлината на българското европредседателство. Министър-председателят гостува в учебното заведение по покана на ректора Стати Статев, в. "Труд" и неговия главен редактор Петьо Блъсков.
 
Борисов даде за пример невъзможността на Ангела Меркел да състави кабинет в Берлин, критикувана заради гостоприемството си на мигранти.
 
"За мен ЕС трябва не да се гради вътре с огради, а да си се загради отвън - с всички възможности, които имаме ние. Към момента всяка криза и сътресение за правителството идва заради мигрантите", заяви Борисов.
 
Борисов изрази недоволство от пасивността на европейските лидери по отношение на преговорите за Сирия и Близкия изток, като посочи, че не може да гледат пасивно отстрани процеса, а САЩ, Русия, Турция и Иран да са водещите.
 
"Кой предизвиква войни? Ние ли отиваме да се бием там? Нормално ли е да отсъстваме от тези преговори? Нашите европейски лидери трябва да си дадат сметка, че ние не трябва да бъдем пасивни. Европа е най-големият пазар, ще бъдат така добри, да се съобразяват и с Европа", недоволства премиерът.
 
"Трябва много бързо лидерите в Европа да застанат на твърда позиция. Бежанците идват в Европа, те не отиват нито в Русия, Иран, Турция. И ние сега се караме колко мигранти ще ни върнат в България", допълни Борисов, като посочи, че всичко това кара обществото да застава нащрек.
 
"Ключовата думичка е мир, Европа е наша майка", заключи Борисов. Той се обяви за по-бързото интегриране в ЕС на Западните Балкани, защото иначе напрежението ще продължи, а младите хора няма да спрат да бягат от полуострова към по-развитите икономически държави. 
 
"Ако Западните Балкани не влязат в ЕС, това ще генерира огромно напрежение за в бъдеще и нови сфери на влияние от други големи сили", намекна той за Русия. "В противен случай младите ще напускат Балканите и ще търсят по-добър живот, за да търсят перспектива", предупреди Борисов. И изреди, че заради това, че милион и половина-два наши сънародници ги няма тук, работят за други икономики, ние внасяме работна ръка от Украйна и Молдова.
 
"Защото, когато излязат младите хора, остават пенсионерите и няма кой да плаща такива пенсии, каквито те заслужават. Да, можеш да вземеш заеми и да се фалира държавата", обясни рисковете Борисов.
 
Премиерът напомни, че си остава в сила старата приказка за Балканите като "Барутен погреб", защото с една искра може да се взриви всичко.
 
"Споразумението с Турция работи добре и е най-правилното - повтори за пореден път министър-председателят. - Много е лесно да се изказваш срещу Ердоган днес. Какво печелиш от това, като от неговата воля зависи да стоят там 3 милиона бежанци, които могат да стигнат до нас?!", добави Борисов.

По време на лекцията си Борисов упрекна лидерите на държавите в ЕС за отношението им към турския президент Реджеп Ердоган. Според него, когато станело дума за него имало всеобщо категорично отричане и недоверие, а в същото време ЕС очаквал Ердоган "с най-силната армия на южния фланг на НАТО да държи пушката и патроните и да ти пази гърба". Затова според Борисов ЕС трябвало да продължи с диалога и с партньорските отношения с Анкара.

"Близо 3 милиона бежанци са там. Какво ще стане, като тръгнат насам. Берлин и Париж са далече, ние сме съсед. Споразумението работи добре и е най-правилното, за да държим миграционния натиск извън ЕС", каза Борисов.

Той нарече Турция "стратегически партньор и в НАТО и в Европа".
 
"Трябва да търсим прагматични решения, колкото и клиширано да звучи", заключи той.
 
"В следващите 6 месеца България ще има много важни теми, по които може да постигне успех. И да е мотор, генератор за това", очерта задачата пред европредседателството ни премиерът.
 
Той не подмина и любимата си тема за магистралите, като я навърза с актуалната за жестоките катастрофи през последните няколко дни. Премиерът направи заключението, че за зачестилите пътни произшествия главна вина носят ТИР-овете, които били три пъти повече от преди.
След лекцията му студенти задаваха въпроси на премиера. В община Тетевен е пълно с неграмотници, не допускат млади хора, оплака се един студент. Градоначалникът там е от ГЕРБ.
 
Борисов обаче не намеси политиката и препоръча на младежа, като завърши, да се върне там и да се кандидатира за кмет. "Ако се върнеш там, ще те изберат, демокрация е", окуражи го премиерът. След срещата Борисов получи сертификат от ректора на УНСС, а букета преподари на един от организаторите на лекцията пред студентите - главният редактор на "Труд" Петьо Блъсков.