Майкъл Кофман от изследователския център публикува голям аналитичен доклад, посветен на събитията в Крим през пролетта на 2014 г. Тази организация разработва решаването на задачи от държавната политика на САЩ. И когато Белият дом не знае какво да предприеме по някой международен въпрос, той се обръща към анализаторите на RAND, а те изпращат на президента препоръки, на чиито основания се подготвят президентски укази.
В отчета на Кофман са систематизирани събитията в Крим, станали от февруари до май 2014 г. Възложител на доклада бил Барак Обама, на когото изводите са представени още през есента на 2015 г. Администрацията била дотолкова впечатлена, че настоятелно препоръчала описаният опит да бъде изучен от ръководството на американската армия.
 
Барак Обама особено се интересувал как и защо Москва така сполучливо се възползвала от създалата се ситуация.
 
В момента на свалянето на законното правителство на украинския президент Виктор Янукович в Крим имало достатъчно значими сили на украинската армия: 41 танка, 160 БМП, 47 артилерийски системи, както и 2000 войници и 2500 националистически настроени военнослужещи от МВР. Ако те бяха оказали съпротива с проливане на кръв, тогава терминът „анексия” би получил юридическа обосновка.
 
На 26 февруари президентът Путин разпореди да бъде проведено учение с участието на 150 хил военнослужещи от Западния и Централния военни окръзи. Вашингтон направи неверни изводи за възможно нахлуване на руската армия в Украйна през Донбас. В Белия дом започнали безкрайни и безполезни съвещания и полуостровът излязъл от полезрението на кураторите.
 
В същото време в Крим местното население се самоорганизирало, а „вежливите хора” блокирали украинските части в казармите и базите. Дори политически ангажирания център RAND признал, че всичко се случило без насилие, почти „по взаимно съгласие”. За Кофман бездействието на украинските войници и офицери си останало необяснимо. Затова той написал, че вероятността за успех на руснаците растяла от ден на ден поради липса на съпротива от украинските войски.
 
Всичко се случвало, когато новото „местно ръководство на Крим вероятно не координирало с Кремъл своите ходове” – признава анализаторът от RAND. „Липсата на интеграция (с Москва) било очевидно при планирането на плебисцит относно съдбата на Крим”. Това станало неприятна новина за наставниците и заговорниците, организирали държавния преврат.
 
Това станало след като на 23 февруари 2014 г. украинската Рада отмени законодателството, гарантиращо официалния статут и защита на руския език в страната. Глупавото гласуване предизвикало критика дори и от външния министър на Полша Радослав Сикорски, подкрепящ майдана в Киев, който заявил, че вместо русофобия сега трябва „красноречиво да се сигнализира на етническите малцинства, че те са приветствани в Украйна”.
 
Под натиска на Вашингтон, временния президент Александър Турчинов не подписал антируския закон, но неговите законодателни инициативи нанесли голяма щета на интересите на САЩ. В доклада на RAND тези стъпки на Радата са посочени като първа грешка на заговорниците.
 
Втората грешка станала на 24 февруари, когато един от лидерите на националистите Игор Мосийчук публично заплашил да доведе в Крим своите военизирани бойци за разправа с онези, които не били съгласни със свалянето на Янукович.
 
Впрочем в САЩ считат, че свалянето на Янукович може да бъде атакувано от европейското законодателство по правата на човека. Например ЕСПЧ в своята скала на ценности придава особено значение на избирателните права, чието нарушаване води до имуществени щети. Така всеки украински гражданин може да подаде иск в ЕСПЧ, защото в резултат на Майдана му е нарушено избирателното право, довело до загуба на собственост, например дом в Донбас.
 
Трето, през пролетта на 2014 г. временното правителство на Украйна с удивление открило своята безпомощност в предотвратяването на прехвърляне на руски войски в Крим. Това е разбираемо, тъй като лидерите на преврата делили заграбената власт, без изобщо да обръщат внимание на препоръките от Америка. Впрочем никой от министрите на новото правителства и партийните лидери изобщо не си помислял да даде военен отговор в Крим. Днешният елит на Украйна се оказал абсолютно безпринципен, както по отношение на своите наставници, така и към хората, които тя извика на Майдана.
 
Превод и редакция: БЛИЦ