Производителите на шистов петрол отвързаха цените на петрола от цените на пазарите за суровини. В крайна сметка износителите на Русия успяха да увеличат печалбата си, а в руския бюджет ще влязат 400 милиарда рубли допълнително, сметна АКРА.
Кратките инвестиционни цикли на производителите на шистов петрол намалиха волатилността на петролните цени и ускориха балансирането на пазара на петрола. Осен това, производителите на петрол отвързаха цените на петрола от цените на останалите суровинни стоки, на първо място рудодобива и металургията, и намалиха влиянието на курса на долара върху динамиката на петролните цени. До половината от волатилността на цените на суровинните стоки се обосноваваше от волатилността на курса на долара спрямо другите валути.

Ако производителите на шистов петрол останат маргинални на пазара на петрол, то курсът на долара ще престане да бъде значим фактор за динамиката на цените, защото разходите на производителите на шистов петрол не зависят от курса на долара.

В крайна сметка производителите на шистов газ ще осигурят през 2017 година до 400 милиарда рубли допълнителни доходи на руските петролни износители, защото ръстът на цените на суровинните стоки през 2017 година няма да се съпроводен от синхронен ръст на цените на петрола и укрепването на рублата.

Световните цени на петрола и металите престанаха да корелират.

През периода януари-август 2017 година индексът на цените на промишлените метали е нараснал с 23.6%, докато цените на петрола са паднали със 7.2%. Това противоречи на традиционно високото равнище на корелация между цените на петрола и промишлените метали, който се обосновава от общите за пазари на тези суровинни стоки движещи фактори (темповете на растеж на световната икономика като цяло и развиващите се пазари в частност), а също и от сходната продължителност на инвестиционните цикли.