Събуждате се след осем часа сън, но не се чувствате отпочинали? Всеки служебен ангажимент ви причинява невиждано напрежение? Иска ви се единствено да се свиете на кълбо и да дочакате утрешния ден, вместо да купонясвате, както бе съвсем доскоро?
Възможно е своя дял в това състояние да са дали умората и стресът. Възможно е обаче и да сте жертва на едно доста по-сериозно състояние – депресията, което не се лекува само с палиативни мерки. За да установите обаче дали е първото или второто, най-добре е да смените режима си. Стресът и умората навлизат особено често в живота ни, когато в него господства рутината, пише "Монитор". 

Сменете режима, по който започвате деня си
Ако сте го започвали с кафе, започнете с душ. Ако никога не сте закусвали, наваксайте с плодове или мюсли. Ако винаги сте мили зъбите си преди закуска, направете го след това. Ако сте ходили на работа по точно определен маршрут, опитайте да го направите по друг. Според специалисти промените, макар и малки, стимулират организма да се активизира и да потърси нови начини да се справи със стреса. Най-малкото ще вкарате малко адреналин в ежедневието си и ще го направите по-забавно

Заложете на дълги разходки
Ако нямате възможност да посещавате фитнес или да се запишете на танци например, ходенето е онова, което ще стимулира организма ви да отдели колкото може повече ендорфини, а те са спасението от стреса и умората. Ако имате възможност, правете упражнения в домашни условия, като натоварвате всяка мускулна група не по-малко от 20 минути. Дори и без идеално оборудвана фитнес зала може да се почувствате прекрасно.

И това е интересно: Магнитни частици рушат болното място - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to


Ставайте малко гладни от масата
Преяждането е лесен начин да се почувстваш депресиран. Ако сте жертви на стреса, стремете се в менюто ви да има повече ядки и черен шоколад. Последният е един от основните помощници срещу депресивни състояния, независимо на какво се дължат те. Понякога хроничната умора е единствената проява на анемията. За да се предпазите от нея, включете в храната си повече гъби, черен дроб, кайсии. Ако не, наблегнете на хранителните добавки. Препаратите, съдържащи цинк, селен, желязо, магнезий, витамините от грипа В, аскорбиновата киселина (витамин С) и витамините А и Е ще ви помогнат в борбата с умората.

Наблюдавайте теглото си
Затлъстяването влияе и на развитието на синдрома на хроничната умора.
Хората с наднормено тегло по-често страдат от ендокринни и сърдечносъдови заболявания. В резултат на това те са по-малко устойчиви към натоварванията и бързо се уморяват.
Наднорменото тегло води и до нощното хъркане и затрудненото дишане по време на сън. При тези състояния дишането понякога спира, а главният мозък започва да страда от хипоксия (недостиг на кислород).

Не пренебрегвайте растенията
Със сила и бодрост могат да ви заредят различните отвари и сиропи от някои растения като жълт кантарион, глог, хилядолистник, женшен, ехинацея, алое. Те стимулират имунитета и повишават устойчивостта срещу стреса и болестите. Освен това обаче активизират нервната система - затова трябва да се приемат през първата половина от деня.
Преди сън е полезно да изпиете чай от мента или риган, който ще нормализира съня ви и ще ви избави от безпокойството.

План Б
Ако никое от предишните средства не ви помогне да се справите със стреса, значи имате пред себе си проблем, с който не може да се оправите сами. Възможно е това да е по-дълбока депресия, която се лекува с медикаменти, и за нея трябва да се обърнете за съвет към лекар. Също така обаче е възможно и да става дума за друго заболяване, на което умората и депресията са просто симптом.

В този случай изключете досегашните съвети и се обърнете директно към специалист. Има депресивни състояния, които се предават дори и по наследство и се приемат като вродени. Те няма как да бъдат излекувани с малко шоколад или дълги разходки, нужна е сериозна медикаментозна терапия. Не се доверявайте на съвети в интернет на какво е симптом едно или друго депресивно поведение, защото това обърква още повече. Потърсете най-добрите специалисти и се обърнете към тях, вместо да прибягвате до самолечение.

Добре е преди това да подредите симптомите си по значимост – кой от тях се среща най-често, кой ви притеснява най-много, от какво се страхувате. Така ще ви бъде по-лесно да ги изложите пред лекаря и в същото време ще успеете да си направите равносметка за състоянието си.