Повече от година Националната кардиологична болница (НКБ) работи по проекта, строителството и обзавеждането на самостоятелен диагностично-консултативен блок за сърдечноболни деца към Клиниката по детска кардиология. Двуетажният блок се състои от 6 амбулаторни кабинета, приемна, корпус за малките пациенти, майчина стая за повиване на бебета, зала за рапорти и конференции, както и още пет лекарски кабинета.
Министерството на здравеопазването е отпуснало близо 448 000 лв. за строително-ремонтни дейности на блока и обзавеждането на кабинетите, а 220 000 лв. от бюджета на болницата са похарчени за прилежаща инфраструктура, с която се осигурява директен достъп на сърдечноболните деца до Клиниката по детска кардиология. Това позволява разделянето на пациентския поток на деца и възрастни, което предотвратява много рискове. Това обясни изпълнителният директор на НКБ проф. д-р Марио Станкев. Той представи и въведените съвременни методи за лечение, които са уникални за страната.

Клиниката по детска кардиология и Отделението по хирургия на вродените сърдечни малформации са единствените структури в страната, в които се осъществява цялостна диагностика, оперативно и интервенционално лечение на деца с вродени и придобити сърдечни заболявания. Освен обновеното детско кардиологично отделение и новооткрития консултативен блок през 2016 г. тук се прилагат иновации в диагностиката и лечението като интервенционално стентиране на пулмонални стенози, стентиране на артериален карал при новородени с комплексни вродени сърдечни малформации, транскатетърно затваряне на  персистиращ артериален канал и междупредсърден дефект. От април в клиниката работят медицински клоуни, които чрез средствата на театъра и смехотерапията създават по-благоприятна среда, която подпомага престоя на хоспитализираните деца. 

“През 2016 г. в Националната кардиологична болница бяха създадени два центъра за редки заболявания за вродени сърдечни малформации и белодробна хипертония, които ще осигурят цялостно обгрижване на пациентите от мултидисциплинарни екипи медицински специалисти. Само в Клиниката по съдова хирургия те са три и се прилагат при пациенти с варикозна болест, артериална недостатъчност и тандемни каротидни стенози. Новост за България са и медикаменто излъчващите стентове или т.нар. ротаблация на коронарни съдове, прилагана при стеснения с тежки отлагания на калций по съда. Чрез ротаблацията, която се извършва от лекарите в Отделението по инвазивна кардиология в Клиниката по кардиология, се разпрашават и премахват натрупаните калциеви частици. 

Най-съвременните възможности за лечение или остри пристъпи при редица тежки автоимунни заболявания като множествената склероза и острата възпалителна полиневропатия се използват рутинно в Клиниката по неврология. Един от тях е терапевтичната плазмафереза, която позволява филтрирането на кръвта и отделянето на антитела и болестни молекули. Методът е много ефективен и с добра поносимост, което позиционира Националната кардиологична болница на водещото място в страната и Европа. Електроретинографията е друго рядко предлагано изследване у нас, което дава точна представа за състоянието на ретиналните клетки и се прави за определянето на вида ретинопатии”, обясни още изпълнителният директор проф. Станкев, като отговори на още няколко въпроса на екипа на в. “Доктор”. 

“Дейностите при нас, които са уникални за страната, са детската кардиология и кардиохирургия. Ние покриваме над 95% от нуждите на България от детска кардиология и 100% от педиатричната кардиохирургия. Лекуваме пациенти на възраст от няколко часа, на които се правят тежки операции, и мога да твърдя, че нашата детска кардиохирургия е на много високо европейско, даже и световно ниво.

В областта на кардиологията за възрастни сме развили силни звена за диагностика и лечение на ритъмни и проводни нарушения, което е с традиция при нас и все още остава уникално за страната. В тази област постигаме много добри европейски резултати. Смятам, че това е един от приоритетите на болницата”, допълни проф. Станкев.

Люба МОМЧИЛОВА