Увеличава се нелегалният внос на опасни препарати за растителна защита – канцерогенни продукти, забранени за употреба в целия Европейски съюз, алармират от Българската асоциация за растителна защита. Проблемът е от 3 – 4 години, но той продължава да съществува, защото няма законови промени. Повечето нелегален внос, близо 90%, идва от Турция, каза председателят на Българската асоциация за растителна защита – доц. Петър Николов, предаде БНР.

"Ние внесохме един ЗИД в Закона за растителната защита и в Наказателния кодекс в НС, което сега подаде оставка, алармирахме всички обществени органи, алармирахме ДАНС. ДАНС откликнаха и ние давахме необходимата информация на ДАНС – телефони на такива дистрибутори, които официално си имат една мрежа в България. Повечето нелегален внос, близо 90%, идва от Турция. Минават на малки партиди с микробуси, пикапи, събират се в депа, които се намират близо до границата. Тези количества не са малко, според мен, при един оборот от 160 млн. евро, 20% са 32, годишно. Във всеки областен град има местни дистрибутори, които контактуват със земеделски производители и предлагат препарата на половин цена, всеки казва искам, като е на половин цена", заяви той.

И това е интересно: Топ 7 на триковете за ускоряване на метаболизма - четете още интересни материали на zdrave.to

"Санкциите за незаконни доставчици започват от 500 лева и могат да стигнат до 10 000 лева, но до този момент няма санкционирани доставчици", каза доц. Николов и посочи мерките, които държавата трябва да предприеме:

"Трябва да се криминализира тази дейност. Криминализирането става само с добавянето в едни член от Наказателния кодекс „и препарати за растителна защита“.  При това положение вече ДАНС може да поставя за подслушване тези телефони и да улови тази мрежа. Като ги накаже, на първо време това ще бъде сигурно условно, но за втори път наказанието е от 3 до 5 години затвор", завърши той.