“Глаукомата “краде” зрението подмолно, но затова пък безвъзвратно. Най-често минава десетилие, преди пациентите да разберат, че са жертва на коварното заболяване, което се развива без никакви симптоми. Между 2 и 4% от хората на 45 г. стават жертва на най-разпространената форма на заболяването - първичната откритоъгълна глаукома. За 50-60% от пациентите първата среща с лекарите е при 10-годишна давност на болестта. Причината е, че протича много скрито и подмолно”, коментира за в. “Доктор” проф. д-р Ива Петкова, началник на Клиниката по очни болести в Александровска болница.
- Проф. Петкова, знаем за глаукомата, че е бич, че е страшна, че трудно се разпознава...
- Голяма част от пациентите с глаукома нямат никакви симптоми или оплаквания. Най-често откриването й става при честа смяна на очилата, лек дискомфорт, на който човек в забързаното си всекидневие не обръща внимание, но всички, които имат в рода си някаква фамилна обремененост, трябва да знаят, че това е червен светофар за преглед. Задължително трябва да се прегледат по отношение на очното налягане, да им се огледат очните дъна, а ако имат някакви други съмнения, могат да отидат и специално за такъв преглед. 

Иначе казано, след 45-годишна възраст трябва да си правим профилактичен преглед. Но ако имаме каквото и да е нарушение в зрението, задължително трябва да отидем на лекар. 
Обикновено нашите пациенти се оплакват от намаление на зрението, от някакво смущение в него. Болката обикновено не е предмет на оплакванията им. При най-различни състояния наистина може да се появи болка, но тя не е водещата, която води пациента на преглед при нас.



- Защо само в седмицата на глаукомата си спомняме, че сред нас има хора, които не могат да виждат?

- В световен мащаб се очаква да има ръст на глаукомата. Затова се провежда и акцията Седмица на глаукомата. Очаква се както заболеваемостта от глаукома, така и слепите от тази болест значително да нараснат. Всичко това е свързано със застаряване на населението, с неосведоменост, с недостатъчно обхващане на глаукомно болните, ненавременно лечение - има много фактори.
Вече се обръща много по-голямо внимание на този проблем. И най-вече диагностичните възможности на специалистите са много по-добри, което дава възможност на хората да се лекуват на по-ранен етап от развитието на глаукомата. Има много по-добри медикаменти, които влияят на очното налягане, най-големият рисков фактор за развитието на глаукома. Така доста по-рядко се стига до смърт или до хирургично лечение.

- Лесно ли се открива заболяването?
- Ако на 40 години честотата е някъде до 2% от възрастното население, на 65 години 5% и повече от хората са засегнати. При по-възрастните е до 7%. Много голям процент от хората могат да страдат от това заболяване. При тези по-възрастни хора трябва да се обърне особено внимание, най-вече при рисковите групи - болни, с напреднала възраст и с близки с глаукома. Има и зависимост от пола - при жени по-често се среща особено някои форми на глаукома, като например закритоъгълната глаукома. От значение е и расата.

Диабетът също може да бъде рисков фактор

При откритоъгълната глаукома могат да минат години, след които да се появят тези необратими тежки последствия в зрителния нерв и зрителното поле, понякога до 5-7 години. Пациентът усеща очен дискомфорт, но той не е еднакъв в двете очи. Едното око може да заболее много по-късно от другото. Човекът компенсира с едното око и при случайно затваряне на здравото око, по-виждащото забелязва тези дефекти в зрителното поле и се тръгва по очни лекари.

Всъщност това е заболяване, което може да се срещне и при новородени, и в най-млада възраст, но обикновено се развива след 40 години. Пациентите поначало след 40-годишна възраст започват да ходят на очен лекар, за изписване на очила за четене, което е естествено и нормално при всички хора. При тези прегледи би трябвало да искат да се премери очното налягане. Особено застрашени са хора, които в семейството си имат страдащи от глаукома, тъй като заболяването е с генетична предопределеност.

- Какви други болести могат да доведат до слепота?
- Много други заболявания могат да доведат до слепота. Първата причина за слепота в света е катарактата или старческото перде. Днес то се лекува успешно оперативно, но има страни и хора, в които поради финансови съображения или незнание, особено в някои по-изостанали държави, не се оперира. За щастие ние не сме такава страна, у нас тези оперативни интервенции са доста успешни. Хора, които не се оперират, не се подлагат на операция ослепяват, въпреки че това е лечима слепота. Пациентът, който се лекува от катаракта, проглежда. Ако не се оперира пациентът, след това тежки възпаления

могат да доведат до ослепяване

Друга причина е отлепване на ретината, травматизъм, който може да доведе до кръвоизливи и др.



- Диабетът засяга всички органи и системи в човешкото тяло. Идват ли при вас такива увредени пациенти?

- Даже доста често идват. Поначало според мен има две причини. И едната е, че българският пациент няма голямо доверие в лекарите. Втората причина са несъвършенствата на здравната система. Защото често пъти пациенти казват: Аз не знаех, че трябва да дойда на очен лекар профилактично. Вие не трябва да знаете, вашият лекар, който ви следи, трябва да ви насочи. Но това често пъти не става - може би понякога от незнание, а и защото няма направления за специалист.

- Децата ни са постоянно пред телевизора, таблета...
- Няма как да откъснем децата от таблетите и от телевизорите, невъзможно е в днешно време. Но родителите трябва да знаят, че децата им е добре да бъдат прегледани от специалист, ако през първата година от раждането самите те са имали проблеми с очите като късогледство, далекогледство или други каквито и да е промени. Детето задължително трябва да премине през очен преглед още като бебе. След 3-4 години, когато вече контактува и отговаря на въпроси, също трябва да бъде прегледано от офталмолог. Защото тогава е възрастта, в която може да се открие навреме едно мързеливо око, например, и да се лекува. И преди тръгване на училище също така.

Люба МОМЧИЛОВА