Черниците са позабравен, но вкусен плод, който расте индивидуално, култивирани или диви. В нашия регион се срещат черни и бели. Лечебните свойства на черната черница наистина са многобройни. Черната черница в народната медицина срещу възпаление на пикочните пътища, заболявания на оралната кухина и гърлото, епилепсия, депресия, безсъние, виене на свят. Пресни незрели черница се използват за диария, а зрели като леко слабително. Техният сок е добър за кашлица, потене и уриниране и болки в гърлото и устата. Черната черница е известно средство за намаляване и контролиране на кръвната захар и често се използва в чаени ​​смеси за диабет.
Кората от черница 
От времето на Диоскорид горчивата кора на черницата се използва като средство за защита срещу чревни паразити, особено глисти. Кората лекува заболявания на червата, стомаха, диспепсия и помага за хранително отравяне, алкохол и гъби. Прахът, получен от черничева кора се използва външно под формата на мехлеми за по-бързо заздравяване на рани.

И това е интересно - Георги Жеков: Можем да се лекуваме с 21 български суперхрани! - още четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Лечебни свойства на черницата:
- подмладява тялото  
- регулира кръвната захар  
- намаляване на риска от дегенеративни заболявания  
- укрепва бъбреците  
- почиства черния дроб  
- помага при запек  
- подобрява кръвна картина  
- облекчава симптомите на грип и настинки  
- помага при хранително отравяне , алкохол, гъби 
- предотвратява сиви коси  
- ускорява зарастването на рани  

Плодовете и черница кора, се събират от юни до август, а листата през пролетта. Дървесината, не се атакува от вредители, няма никакви болести, така че става дума за чисти плодове, които могат да се ядат пресни или сушени. В кулинарията черницата се използва като всеки друг плод - от който може да направи сок, конфитюр, сладолед, сос, да я използват за приготвянето на десерти и сладкиши.

Сироп против треска, възпаления
Килограм плодове на черна черница се поставят в половин литър вода и се добавят две супени лъжици ябълков оцет. Оставя се в продължение на 24 часа. На следващия ден, разбъркайте сместа с кафява захар или друг естествен подсладител, което желаете (стевия, мед, кленов сироп) и варете до желаната гъстота. Излива се в стерилизирани бутилки и се пие няколко пъти на ден, като се разрежда с вода.

Забележка: Да не се прекалява с консумацията на плодове черница, тъй като може да предизвика халюцинации и храносмилателни заболявания.