Над 1 милион българи страдат от различни форми на депресивни разстройства. Това заяви психотерапевтът Красимира Попова по повод анализ на Евростат за броя на проявите на заболяването през 2015 г. в страните от ЕС.
„Конкретният брой на българите, които страдат от депресия, е доста относителен, но цифрата от над 1 милион изобщо не е преувеличена“, категорична е Попова, цитирана от Труд.

И това е интересно - Проучване сочи: Антидепресантите носят сериозен риск от самоубийство и самонараняване още четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

По думите й около 60-70% от българите са предразположени към развиване на депресивни разстройства. Основните причини за това са потиснат гняв, чувство за вина и страх. В момента съотношението между мъжете и жените, които страдат от психичното заболяване, е почти 50 на 50.

„Българите сме доста травматични и емоционални и когато изразяваме яростта си по неправилен начин, ние или упражняваме насилие върху другите, или я поглъщаме в себе си. Повтарянето на тези действия води до развиване на депресивно състояние“, категорична е психотерапевтката.

Според нея заради патриархалния модел на семействата у нас децата живеят в зависимост от родителите си. Често пъти в българските домовете се упражнява насилие – вербално или физическо, което е основната причина подрастващите да не могат да изразяват емоциите и гнева си правилно.

„Хората, страдащи от различни форми на депресивни разстройства, стават доста апатични към околния свят и близките си, затварят се в домовете си и често пъти са уволнявани от работа“, обяснява Красимира Попова.