Читателите на в. „Доктор” вероятно си спомнят за интересна статия от края на миналата година: „Лечебният код” възстановява клетките. Става дума за алтернативен лечебен метод, прилаган за лечение и на много сериозни и дори неизлечими заболявания. Един от авторите на тази методика е д-р Бен Джонсън – лекар по професия, специалист по комплементарна и алтернативна медицина.
Предлагаме ви интервю с д-р Джонсън, този път на тема „мамография”. Той отрича този диагностичен метод, но подобна позиция изразяват и други специалисти, в т.ч. и лекари. Разбира се, мамографията е много популярен метод за диагностика на рака на гърдата и се прилага широко през последното десетилетие. Благодарение на него със сигурност са спасени много човешки животи, но както става ясно, има и своите противници. Нашата цел е да информираме, отбелязва в. "Доктор".

„Аз написах книга за жените „Тайната на здравата гърда”, защото ние като медицинска общност постоянно изискваме жените да се подлагат на мамография и така самите ние ставаме причина за възникване на рак на гърдата - казва д-р Джонсън. – Мамографията предизвиква рак на млечната жлеза. Т.е. тя вреди на женското здраве. Жените не трябва да се подлагат за пореден път на тази процедура. Това е ясно написано в научната литература. Ако много често се подлагате на мамография, рискът от смърт заради рак се увеличава с 4%”.

- Д-р Джонсън, искате да кажете, че единственият технически метод за откриване рака на млечната жлеза сам предизвиква развитие на карцином?
- Разбира се, това е ужасна терапия. Като начало ние разрушаваме женската гърда и я подлагаме на облъчване, което по-нататък се превръща в причина за развитие на рак. Всичко това е толкова безчувствено. Жените до 50-годишна възраст са възприемчиви към мамографията на 52%.  Цифра, близко до 50, нали така?

- Да, така е.
Приблизително половината. Това означава, че при половината жени с рак на млечната жлеза, този рак не е бил открит. Това е ужасно изпитание, което предизвиква рак на млечната жлеза.



- И то открива раковите клетки само на 50%, като самото то предизвиква рак. Вие казвате, че има по-добри варианти за откриване на рак. Кои са те?
 - Има два по-подходящи варианта. Ако нещо ви притеснява, се подложете на ултразвуково изследване. Това е тест по анатомия. Мамографията също е тест по анатомията, магнитно-резонансната томография също. Т.е., ако вече имате тумор, си направете тест по анатомия. Ултразвуковото изследване ще ви покаже не само наличието на тумора, но и неговата консистенция. Може да се види къде в него има калций. Може да се види потокът кръв, защото в случай на възникване на тумор, потокът кръв се увеличава. Освен това чувствителността към ултразвуковото изследване е около 80%, което е доста по-високо, отколкото в случая с мамографията. И чувствителността на самото изследване е по-висока.

Но ако става дума за предотвратяване на заболяването, то в това отношение най-добрият начин е термографията – инфрачервена топловизова камера. Нищо не се докосва до жената. Нищо не разбива гърдата й. Няма ги предизвикващите рак лъчи. По принцип, топлината, която се отделя от хората, е инфрачервена. Лъчите биват инфрачервени, визуални и ултравиолетови. И така, това е инфрачервеният спектър светлина, който вашите очи не виждат, но който може да открие камерата. Военните са разработили специално оборудване, което им позволява да виждат хората нощно време, благодарение на това, че те отделят топлина.   
  


- Да го разбираме като очила за нощно виждане – така ли?
- Да, точно така, очилата за нощно виждане са инфрачервени. Затова ги използваме като медицински способ за откриване на огнища в млечната жлеза. Дълго време преди появяване на тумора, в организма вече има ракови клетки. Вероятно преди да се образува туморът тези ракови клетки са циркулирали в организма в продължение на 8-10 години. Отначало 2 клетки, 4 клетки, 16 клетки, 144 клетки и т.н. Този процес заема около 8 години, докато туморът нарасне до един сантиметър и може да бъде открит с помощта на ултразвуково изследване. Но вече е прекалено късно. Защото тумор с размери един сантиметър съставлява около милиард клетчици. Когато тази цифра стигне до милиард, означава, че раковите клетки вече са поразили лимфната и венозната система и се разпространяват по цялото тяло. Затова мамографията не може да спаси живота. Това не е ранна диагностика. Да се твърди: „Ранното откриване на рака спасява живота. Направете си мамография”, е малка лъжа, която всички разпространяват.

- Звучи плашещо.
- Иначе твърдението е вярно. Да, ранното откриване спасява живота. Обаче мамографията не е ранно откриване, дори много късно. И тогава задълбочавате положението, попадайки под лъчите, които увеличават раковите клетки. Затова казвам, че извършвайки мамография, ние предоставяме повече вреда, отколкото полза.
 
Подготви Яна БОЯДЖИЕВА, в. "ДОКТОР"   

ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА В. "ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА