“До края на 19-и век алергии почти не е имало, но с развитието на цивилизацията те се превръщат в епидемия. У нас през последните години от различни видове алергии се оплакват все повече деца и най-вече тийнейджъри. Причините за това са не само замърсеният въздух в градовете, но и стерилната среда, в която отглеждаме малчуганите си. Ако всяка година посрещате пролетта със запушен нос и сълзящи очи, значи е време да погледнете по нов начин на своите сезонни алергии. Може да сте се борили с тези прояви на алергията с години, но това все още означава, че не знаете няколко нови начина как да се справяте с тях. На практика в България продължават да набират скорост традиционните алергени - тревните полени, акарите от домашния прах, а напоследък и реакцията към домашните любимци, множество хранителни алергии и един особен тип модни алергии - към съставките на продуктите за грижа за косата, декоративната козметика и кремовете. И всичко това е част от прекъсването на естествената ни връзка с природата, което подтиква организма да възприема околната среда като враг и да се защитава срещу нея”, коментира клиничният алерголог доц. д-р Мария Стаевска от Клиниката по алергология към Александровска болница.
- Алергични ли сме, доц. Стаевска, и най-често към какво?
- Понякога не обръщаме внимание на пролетната алергична хрема, бъркайки я с простудно заболяване. Трябва да знаем обаче, че тя е съпроводена с обилна водниста секреция, често кихане, сърбежи в гърлото, ушите, носа, очите. Ако установите, че се повтаря всяка година, по едно и също време, най-вероятно сте алергични към полените.
Сезонът на пролетните полени започва много по-рано, отколкото си мислят повечето хора. Полените започват да изпълват въздуха още когато времето се затопли дотолкова, че дърветата едва напъпват. Това значи, че ако взимате лекарства, които да контролират сезонните ви алергии, времето, когато трябва да започнете да ги приемате, понякога е още средата на февруари, а не краят на март. 

Алергиите предизвикват възпалителен отговор на организма, който е като тлеещ огън. Ако можете да го поддържате тлеещ вместо горящ, ще се чувствате много по-добре. Започвайки да пиете лекарствата по-рано, ще намалите риска симптомите ви да се засилят.

- Какво представлява поленовата алергия, известна и като сенна хрема или алергичен ринит?
- Алергията към полени е най-често срещаната, следвана от алергията към микрокърлежите в домашния прах. Това е алергично състояние, засягащо лигавицата на носа, често и очите. Тя обикновено се характеризира с хрема, запушен нос, сърбеж и сълзене на очите, сърбеж в носа, ушите и небцето, пристъпно кихане. Когато алергенът влезе в контакт със специфични антитела в организма, се наблюдава бурна реакция на имунната система към външните за него вещества, които принципно са безвредни и не водят до заплаха за човешкото тяло. Тази реакция причинява прояви на алергия.
Симптомите най-често са причинени от свръхчувствителност към полените във въздуха - прашецът от дърветата, тревите и плевелите. При някои пациенти неадекватното лечение на състоянието може да прогресира до поленова астма, засягайки лигавицата на долните дихателни пътища.

- Кой страда от тях и защо?
- Алергиите имат силен генетичен елемент - ако родителите ви страдат от алергии, е много по-вероятно те да се появят и при вас. Повечето алергии се появяват още през детството, но при някои хора се развиват по-късно - след излагане на фактори на околната среда, които отключват алергичната реакция. Сред най-често срещаните причинители на алергии са цветният прашец от треви, дървета и бурени, спорите в пръстта, акарите в прахта и алергените на хлебарките, както и пърхотът от котки, кучета и гризачи.

Сезонните и другите алергии от околната среда са не просто дразнещи. Астмата понякога се отключва от алергия, въпреки че повечето алергични обикновено не развиват астма. Но ако имате астма и алергиите ви не са добре контролирани, е много по-вероятно да получите астматични пристъпи, което може да е опасно и дори животозастрашаващо.

- Наистина ли любовта ни към животните може да се окаже опасна?
- Контактът с тях често предизвиква различни алергии, включително астматичен пристъп. Домашните любимци могат да носят на стопаните си не само радост и утеха, но и да им пренасят болести, които съвсем не са невинни - астма, бронхит, жълтеница, зарази.

Милиони деца и възрастни по света страдат от всякакви алергии. Някои дори не подозират, че затова са виновни животните, които се въртят край тях. Често причинителите на заболяванията са 
котки, кучета или папагали, които така радостно ни будят с цвърченето си сутрин.



- Въпреки това едва ли не всяко трето семейство в големия град вече гледа някакво животинче...

- При семействата с деца това явление е по-често - почти всяко второ има куче, коте, хамстер, рибки или птичка. Селските хлапета по принцип израстват в компанията на най-различни животни. Милиони космати, пухкави, мяукащи, цвъртящи и безмълвни същества ни придружават през живота като верни приятели и го разведряват. Но дори когато се грижим добре за тях, е възможно в телата им да се спотайват бактерии, напълно безвредни за самите тях и опасни за нас.

Хламидия се нарича бактерията, която се пренася от папагали, канарчета и гълъби и може да причини дори епидемия. Затова, когато се внасят екзотични птички, те престояват 45 дни под карантина и профилактично получават с храната антибиотици. Бактерията се отделя в изпражненията на птиците, те се натрупват в клетките. Птиците пляскат с крила, летят из кафеза, хвърчат пух и перушина, а с тях и бактерията влиза през дихателните пътища в дробовете ни.

- Можем ли и как да се предпазим от поленовата алергия сами?
- Най-доброто, което може да направи човек, когато страда от алергии, е да избягва контакт с причинителя. Но когато става дума за сенна хрема или алергия от полени, това практически е невъзможно. Тъй като за това лек няма, има само начини да се облекчат симптомите, докато сезонът отмине.

Дръжте прозорците затворени - или поне прозореца в детската спалня. Така в къщата ви ще има чиста от полени зона. Ако е възможно, през деня дръжте детето извън стаята, за да му попречите да внесе със себе си полени. Пуснете го вътре чак вечерта преди лягане, след като се е изкъпало.

Излизайте навън след 10 часа сутринта, в ранните часове на деня се отделя най-много цветен прашец. Избягвайте разходките на места, където се коси или се събира трева, където има много цветя или ако денят е ветровит.

Не сушете дрехите и спалното бельо навън, защото по тях може да се полепят полени или прашец.

 

15% от българите са с алергичен ринит

Макар и често подценявана, алергичната хрема е много важна от гледна точка, че нарушава качеството на живот. Оплакванията понякога са толкова тежки, че човек не може да отиде на работа. Около 15% от българите вече имат алергична хрема, някои сезонна, други целогодишна.  Астмата също е сравнително честа и обхваща между 9% от населението у нас. Хремата, всъщност, предразполага към астма. Това е един вид първата стъпка, почти няма бронхиална астма без алергична хрема. Също така 40% от поленовата хрема става астма. Тоест, един човек, ако има алергична хрема, рискът да направи астма е много висок. Хората много често обвиняват тополите, защото виждат пухчетата, но всъщност те нямат нищо общо. Тук говорим за микроскопични зрънца, които се получават при размножаване на тревите в пика на цъфтежа им, обяснява алергологът.


Люба МОМЧИЛОВА