Ако надникнете в кухните на най-добрите диетолози в света, ще видиш много свежи плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, риба, зехтин – нищо неочаквано. Но това, което ще ви учуди, са нещата, които няма да видите – широко разпространени, често наричани „полезни“ храни, които по всяка вероятност и вие държите вкъщи, но знаещите хора отдавна са изпъдили от своите домове, пише eatthis.com.
Ето от какво са се отървали експертите и ще се окаже изключително полезно, ако започнете да изхвърляте и вие:
 
Огромни чаши с кафе
„Опитвам се да избягвам злоупотребата с кофеин“, казва д-р Мамта Мамик от института по медицина към Маунт Сайнай. „Средностатистическият възрастен индивид може да приема безопасно до 400 мг. кофеин на ден, което се равнява на четири  малки чаши кафе.
 
Консумацията на повече от това може да доведе до отделяне на калции, а в с течение на времето и до остеопороза. Ограничаването на кофеина помага и за предпазване от симптомите на абстиненция като летаргия, безсъние, главоболия и раздразнителност“, добавя специалистът.
 
Съвет за тънка талия: Замени кафето с чай. Белият чай в действителност съдържа съставки, които атакуват мазнините около талията, като подсилват липолизата – разпада на мастните клетки и блокират формацията на нови такива. Освен това, чаят е комбинация от кофеин и Епигалокатехин-3-галат (EGCG), които обричат мастните клетки.
 
Някои видове зърнени закуски
„Опитвам се да отбягвам храни, които съдържат трансмазнини, царевичен сироп и добавени захари“, споделя кардиологът д-р Юджиния Джианос от Ню Йорк.
 
„Често отбелязвани като хидрогенирани или частично хидрогенирани масла, синтетичните трансмазнини повишават нивата на „лошия“ холестерол и намаляват тези на „добрия“ холестерол, с което увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания и инфаркт“, коментира специалистът.
 
Биологично чистите, натурални мюсли влизат в графата закуска в режима на д-р Джианос, но подправените със захаросани плодове и изкуствени ароматизатори – не.
 
Съвет за тънка талия: Имаш нужда да овкусиш закуската си? Пробвай с пресни плодове, малко мед и ядки.
 
Плодов сок
„Като става дума за превръщането на полезна храна във вредна – превръщането на плодовете в сок отнема фибрите в тях – а това е едно от основните преимущества на свежите плодове и зеленчуци.
 
Това, което в крайна сметка приемаш, е всъщност напитка, която е толкова наситена с подсладители, че може да съдържа също толкова захар, колкото и газираните напитки“, казва диетологът Лия Кауфман.
 
Съвет за тънка талия: Все повече изследвания доказват, че съществуват плодове, които се борят по-добре с телесните мазнини от други. Господарите в тази класация имат нещо общо – всичките са червени, или поне имат червен оттенък.
 
Ягодите, боровинките, къпините – всички те са богати на полифеноли – мощни натурални химикали, които наистина пречат на формирането на мастни натрупвания.
 
Газирани напитки, включително диетични
„Не пия газирани напитки. Преди много време в колата са слагали кокаин, а оттогава тя е станала още по-вредна“, казва д-р Гонзалез-Ломас.
 
„Повечето газирани напитки съдържат фосфор, който се свързва с калция и увеличава загубата на калции, което води до влошаване на здравето на костите. Освен това, само едно кенче съдържа около 40 грама захар, което се равнява на 20 кубчета, и затруднява тялото да поддържа нормални нива на глюкоза и инсулин.
 
Диетичните напитки са още по-вредни. Те съдържат малки дози канцерогенни и изкуствени подсладители, които имат опасно въздействие върху мозъка и метаболизма. И докато всяко нещо е приемливо в ограничени дози, никога не посягам към газирани напитки – твърде висок риск за толкова незначително удоволствие“, допълва спортният лекар.
 
Кетчуп
„Само две малки супени лъжици кетчуп съдържат до 8 грама захар и 40 калории. И по-голямата част от тях идват от богат на фруктоза царевичен сироп, който доказано увеличава апетита и, в дългосрочен план, води до здравословни проблеми като затлъстяване и диабет“, казва нутрициологът Лиза Московитц.
 
Съвет за тънка талия: Ако наистина не можеш да живееш без кетчупа, използвай натурален вариант, без добавена захар, химикали и царевичен сироп.
 
Нутела
„Нутелата е една от онези храни, за които хората смятат, че са здравословни, понеже съдържат ядки. Но провери етикета на продукта: течните шоколади са съставени предимно от захар и палмово масло, като в цялата работа ядките на практика отсъстват.
 
С над 20 грама добавена захар и едва 2 грама протеини, течният шоколад директно полепва по талията ти“, казва д-р Лиа Кауфман.
 
Печени бадеми
Печените ядки са вкусни, разбира се. Но приготвянето на високи температури не свива талията. Суровите бадеми карат стомашните киселини да набъбват (което е полезно) и се смилат от стомаха по-бавно, създавайки по-дълготрайно усещане за ситост, показват изследванията.
 
Освен това, пакетираните печени бадеми на пазара често се приготвят с мазнина, след което се овалват в сол и консерванти. Дори марките, които не съдържат мазнина, все пак са обработени, включително им се добавят ароматизатори и подобрители, които доказано водят до натрупване на килограми.
 
Съвет за тънка талия: Яж ги сурови, или забрави за тях. Още по-добре, ако сама ги чупиш, тъй като това предизвиква друг ефект – на по-бързо засищане, заради допълнителните усилия, които изисква махането на черупката.
 
Неорганично пилешко
„Така сме устроени, че винаги търсим по-ниската цена, вместо по-високото качество. В днешно време консумирането на органични и биохрани изглежда като лукс, но в действителност не е. И по морални съображения, и по здравословни причини, заради добавените хормони, винаги купувам екологично чисто пилешко, произведено от свободно гледани птици“, обяснява треньорът на звездите Дан Робъртс.
 
Алкохол
„Първо, алкохолът има негативен ефект върху цялото тяло: мозъка, черния дроб, сърцето и емоционалното ни състояние. Като добавим това, че правят мускулатурата ти отпусната и те дехидратират, алкохолните напитки правят кардио упражненията и тренировките за отслабване по-малко ефективни и така забавят прогреса ти.
 
Макар алкохолът да е въглехидрат, той не се превръща в глюкоза. Вместо това се преобразува в мастни киселини, които е по-вероятно да се отложат по тялото ти под формата на мастни натрупвания“, коментира диетологът Джим Уайт.

Още новини и полезни съвети за вашето здраве четете на zdrvae.to!