Германски учени включиха най-голямото изкуствено слънце на Земята, надявайки се то да помогне за създаването на екологично гориво. Експерименталното съоръжение, наречено Synlight, се намира в град Юлих, на 30 км от Кьолн. То представлява 149 свързани прожектора, които заедно могат да генерират енергия до 10 000 пъти по-интензивна от тази на слънчевата светлина, когато достига повърхността на Земята, пише RT, цитиран от вести.бг.

Ако прожекторите са насочени в една точка, температурата, която създават може да достигне до 3000 градуса по Целзий или над два пъти повече от тази в индустриална доменна пещ.

„Ако влезете в стаята, когато са включени, ще изгорите незабавно“, коментира проф. Бернард Хофшмид, директор на Германския космически център.

Целта на експеримента е да се постигнат оптималните условия за концентриране на естествена слънчева светлина, която да задвижи реакция за производството на водородно гориво.

Централите със слънчева светлина, които използват огледала, за да фокусират енергията, вече са широко разпространени. Те обикновено действат като топлината на Слънцето се насочва към вода, за създаването на пара, която задвижва турбини, произвеждащи електричество.

Подобна схема обаче може да работи и за създаването на реакция за отделянето на водород от водни пари, който след това да се използва като гориво за летателни апарати и автомобили.