Променящата се политическа ситуация в САЩ, където се очаква властта да я поеме администрацията начело с Доналд Тръмп, и в Европа, където продължава да се усилва разколът между членовете на ЕС, може скоро да предостави на Русия свобода на действие за разширяване на своето влияние върху близките съседи, счита частната разузнавателно-аналитична компания Stratfor в своя анализ Russia's Path to Another Resurgence. Това ще принуди бившите съветски републики да преосмислят своята позиция в областта на външната политика, дори ако Западът не бърза да отмени своите санкции против Русия.
След три години икономически спад и раздори със Запада положението на Русия, съдейки по всичко, ще започне да се подобрява, пише Stratfor. Излизането на Великобритания от ЕС демонстрира „наличието на дълбоки противоречия в Евросъюза и това ще позволи на Москва да се надява, че при гласуването по въпроса за продължаване на санкциите някои страни ще изразят своето несъгласие с общата политика на Брюксел и могат да разрушат „консенсуса”, се отбелязва в анализа.
 
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори откри пътя за възможно „затопляне” на отношенията с Русия, което в перспектива също може да доведе Вашингтон да отмени санкциите против Москва. Променящата се ситуация в Брюксел и във Вашингтон може да предостави на Кремъл определена свобода на действие за усилване на своето влияние на територията на бившия Съветски съюз, принуждавайки страните от „периферията на Русия” да преосмислят своята позиция в областта на външната политика, прогнозира Stratfor.
 
Причините за много от „несполуките на Русия” тръгват от началото на 2014 г., когато протестите в Украйна прераснаха във въстание, след месец Крим обяви независимост от Украйна и Кремъл „анексира района и разшири подкрепата за сепаратисткото въстание в източната част на страната. Това принуди ЕС и САЩ да въведат санкции срещу Русия, припомня Stratfor. След няколко месеца цените на нефта започнаха стремително да спадат. Двата фактора „вкараха Русия в рецесия и я изправиха в конфронтация със Запада.
 
Украйна, Молдова и Грузия засилиха своите връзки с ЕС и НАТО.
Сега обаче сполуката се обърна с лице към Русия, се казва в статията. Бившите съветски републики обърнаха внимание на процесите в Европа и в САЩ, като сега по всяка вероятност „ще преоценят своята политика по отношение на Запада”, се прогнозира в публикацията.
 
Новият президент на Молдова вероятно ще се опита да установи по-близки отношения с Русия, предполага Stratfor.
 
Грузия също „започна да смекчава някои аспекти на своята позиция относно отделилите се територии Абхазия и Южна Осетия. Очаква се следващата година Тбилиси да започне да разширява икономическите си връзки с Москва.
 
Що се отнася до Украйна, Киев пак разчита на икономическата и политическа подкрепа от страна на Запада и на неговите уверения, че натискът спрямо Москва със санкциите ще бъде продължен. Украинското правителство обаче не може да бъде уверено, че подкрепата ще бъде вечна, се казва в доклада. Променящата се обстановка в Европа и в САЩ могат да принудят Киев да промени отношението си към Минските споразумения и да демонстрира „по-примирителен подход” в преговорите с Русия.
 
Констатира се, че Беларус, въпреки сключения военен алианс с РФ, преоценява своите отношения със Запада, като Москва не може да спре или обърне процеса.
 
Армения „постави под съмнение” своята лоялност към Русия през април, когато отново избухна въоръжен конфликт с Азербайджан заради Нагорни Карабах. Според Stratfor, причината са ангажиментите на Русия в Сирия и в Украйна. На Москва обаче ще принадлежи ролята на главен арбитър в спора.
 
Азербайджан и Узбекистан все повече се стремят да разширяват отношенията си с Москва при купуване на оръжие и обучение.
 
Възможно е Москва да получи шанс да оживи такива интеграционни инициативи като Евразийския икономически съюз и Организацията на договора за колективна сигурност, тъй като „увеличаващите се политически разногласия” в Европа могат да доведат Евросъюзът да отделя значително по-малко внимание на своята програма „Източно партньорство”, се казва в материала.
 
В течение на следващата година, когато в САЩ ще дойде новата администрация, а разколът в ЕС ще нарасне, Русия може да се възползва от възможността да „възстанови своето влияние в много съседни държави”. Нейното „завръщане” обаче в бившите съветски републики този път ще бъде значително по-малко доловим, отколкото в края на 2000-години, когато руската икономика растеше бурно, а нейната политическа система беше свободна от проблеми, причиняващи й безпокойство сега, се казва в материала.
 
Дори ако в следващата година Западът отслаби антируските санкции, САЩ и НАТО едва ли ще престанат да подкрепят своите съюзници по руската периферия, но сегашните „политически трансформации” в Европа и в Америка могат да предоставят на Москва значително повече пространство за възстановяване на своите позиция из цяла Евразия” – обобщава Stratfor.

Превод и редакция: БЛИЦ