В Крим водолази откриха знаменитият кораб Boy Federsen, потънал през 1943 година. Съдът, по някои данни, е превозвал заграбени от нацистите съкровища.
Разпространен е видеозапис, на който се вижда как специалистите работят на мястото на находката. Специални прибори уточняват релефа и формата на кораба.

"Тази находка не е случайна. Всяка година провеждаме издирвателни експедиции в Черно море. В момента тече мащабна експедиция с подводници Л-23 и Д-4. На една от позициите на подводницата Д-4 бе открит най-големия немски кораб на дъното на Черно море - Boy Federsen", разказа шефа на руската експедиция Роман Дунаев. Очаква се съдът да бъде обстойно изследван в средата на май. 


 
Този съд в буквалния смисъл е обрасъл с легенди. Той е наричан още  „параходът, който не е искал да загива”.
 
Построен е през 1914-та година в Германия, параходът първоначално се е казвал Anhalt. През 1919 година като част от репарации корабът е предаден на англичаните. След това е продаден на испанска компания (с името Aya-Mendi). След това параходът отново е купен от германци и старото му име е върнато. През 1931 година съдът е бил купен от Съветския съюз. От този момент корабът се е казвал "Харков".  
За първи път съдът почти загинал през 1933 година, когато параходът със зърно на борда е бил управляван от старшия помощник на капитана при влизане в Лондон. В гъстата мъгла, без да чака подобряване на времето, той насочил огромния кораб напред и заседнал в плитчини. След това времето станало още по-лошо, надигнали се големи вълни, вятърът се засилил, а корпусът на парахода се оказал пробит, след като се бил наклонил на една страна върху котвата си. Помпите, които трябвало да изпомпят водата от трюма, бързо се задръстили със зърно. Когато бурята достигнала 9 бала, по корпуса на кораба започнала да се появява цепнатина. В това положение корабът е лежал няколко дни, до пристигането на спасителите.  
 
Изтерзания от бурята съд е бил разрязан на две. Предната му част е била закарана ма буксир в Босфора. Предната част – в Севастопол. Оттогава моряците се шегуват: как се нарича най-дългият кораб в света.
 
Възстановяването на „Харков” отнело една година. Следващото плаване след уникалния за онова време ремонт на парахода е започнало на 18 май 1934 година.
 
В годините на Великата отечествена война моряците на "Харков" заради невъзможността да напуснат превзетото от нацистите пристанище Николаево повредили съда и го изоставили. Германците възстановили парахода, но му запазили името - Harkov, а през 1943-а година корабът е преименуван в Boy Feddersen.
 
През 1943-а година корабът е бил потопен по време на атака на съветски самолети-торпедоносци Ил-4. В атаката е участвала и подводница Д-4, а след това и бомбардировачи А-20.

На 10 август 1943 година параходът тръгва на поредния си конвой от Севастопол към Констанца. Транспортният Boy Federsen и българския Varna са били съпровождали от румънски разрушители, миненосец, кораб за борба с мини и други съдове. Около 22:20 часа московско време конвоят е бил нападнат от съветски самолети.

Самолетите са атакували най-голямата и примамлива цел - Boy Feddersen. Параходът е изгубил управление. Правен е опит той да бъде теглен на буксир, но след няколко денонощия съдът е потънал на 15 мили от Евпатория. Корабът е легнал на дъното на 90 метра дълбочина.

Превод и редакция: БЛИЦ