Дейв Маджумдар публикува в National Interest анализ относно възможното използване на американския щурмовик А-10 за поразяване на руските сухопътни войски.
 
Неотдавна ВВС на САЩ дадоха заявка за модернизация на американския щурмовик А-10, като на 112 машини се поставят нови криле, за да запазят бойния си потенциал до 2040 г.
 
ВВС на САЩ държат А-10 на служба по настояване на Конгреса. Той действително може да потрябва. Машината може да оцелява в среда с ниска и средна заплаха, затова е много ефективен в борба с въстаници, а САЩ ще водят такива войни още десетилетия.
 
А-10 не е подходящ за водене на бой в условия на повишена опасност, каквато могат да създадат армиите на Русия и Китай, пише Маджумдар.
 
Във военно противопоставяне с Русия на европейския театър А-10 няма да може да се приближи до мотострелкова бригада (МСБ) – най-разпространеното руско механизирано формирование – заради нейната мощна ПВО. Фактически руските МСБ по същество са мобилни „зони с отказан достъп” (така на Запад наричат дълбоко ешелонираната отбрана, каквато РФ е създала в Балтика и в Черноморския регион).
 
Всяка руска МСБ се състои от около 4500 военнослужещи. Във всяка бригада има по три мотострелкови батальона с по около 510 войници и 43 бронирани машини МТ-ЛБВ, БМП-2 или БМП-3, както и 8 буксируеми 120-мм минохвъргачки 2С12. В МСБ са включени танков батальон с 41 танка и два самоходни артилерийски дивизиона с по 18 самоходни оръдия от типа на 2С19 „Мста-С”.
 
Бригадата е съпроводена от значителни сили за ПВО – дивизион „Тор-М2” (или „Бук-М2”/ „Бук-М3”) и още един дивизион за близка отбрана с ракетно-оръдейна отбрана „Тунгуска-М1”. Цялата тази групировка се усилва с батальон за поддръжка (мощни средства за РЕБ, РСЗО БМ-21 и още един дивизион буксируема артилерия.)
 
При стълкновение с руска МСБ или танкова бригада основната заплаха за самолетите (с не стелт-технология като А-10), са батареите „Бук”. Новият „Бук-М3” има далечина на ефективния огън над 70 км. Според руски източници, тази ЗРС има коефициент на поразяване над 95%. Разбира се, „Бук-М3” влиза в играта само ако самолетът е оцелял в 250-милната зона, контролирана от С-300В4, прикриваща сухопътните войски на значително отдалечение.
 
В резултат опитите за приближаване до механизираната бригада от обикновени самолети като А-10, могат да доведат до много сериозни загуби.
 
Нещо повече: Русия разполага с високо точни средства с далечен радиус на действие (морски крилати ракети „Калибър” и въздушни КР Х-101, с които може да обстрелва повечето бази, от които биха излетели А-10 при реален военен конфликт.
 
Превод: БЛИЦ