Групово изнасилване на 15-годишно момиче е било излъчено на живо във "Фейсбук", разкри полицията на Чикаго, цитирана от Би Би Си. Пет или шест мъже са участвали в ужасяващия акт, който в даден момент е бил наблюдаван от 40 души на живо, посредством услугата за живи излъчвания "Live" в социалната мрежа.

Нито един човек не е докладвал за нередност в съдържанието на излъчването. Властите са научили за инцидента от майката на жертвата, която спряла началника на полицията, докато излизал от районно управление в града. Жената е показала на комисар Еди Джонсън кадри от клипа.  

Детективите вече са разпитали няколко души, но арести засега няма. Момичето от клипа е било в неизвестност един ден, но вече се е прибрала при близките си.

Клипът вече е изтрит от социалната мрежа. "Такива престъпления са отвратителни и ние не позволяваме такова съдържание във Фейсбук. Отговорни сме за сигурността на хората и ще премахваме видеа със сексуално насилие", заяви говорител на "Фейсбук" по повода.

Смърт и насилие на живо

Социалната мрежа на Марк Зукърбърг представи услугата си за живи излъчвания преди около година. Оттогава насам "Live" се използва наравно от потребители, споделящи моменти от живота си; политици, по време на обиколки сред електората; медии, търсещи по-бърз контакт с аудиторията си.

В много случаи обаче интегрираното във "Фейсбук" видео излъчване се превърна в прозорец към нецензурирано истинско насилие, предимно от САЩ.  

От началото на услугата има няколко съобщени случая за излъчени самоубийства, като това на 12-годишната американка Кейтлин Дейвис през декември и 14-годишната й сънародничка Найка Венант този месец. През януари "на живо" се самоуби и 33-годишният актьор Джей Броуди.

Още по-"популярно" в Live е насилието срещу други хора. Отново в Чикаго, този януари, тийнейджъри излъчиха на живо побой над човек с психически проблеми. Друг жител от "Ветровития град" миналия юли неумишлено сподели клип със собственото си убийство.

Изнасилванията също не са нещо ново - миналата година, тийнейджърка от Охайо излъчи сексуално издевателство над нейна приятелка.

Превантивни мерки

От началото на тази година от "Фейсбук" започнаха да оповестяват различни мерки, с които ще се опитат да възспират свои потребители, които се замислят дали да не се самоубият.

Отделно от това след много от инцидентите с насилие от социалната мрежа са казвали, че техни екипи следят видеосъдържанието 24-часа и премахват всичко нередно на което попаднат или което е маркирано от потребителите, а наред стова усъвършенстват системите си за контрол. 

Неразрешимият въпрос е какво се случва, когато самите зрители не сметнат за нужно да докладват съдържанието, както в случая с изнасилването в Чикаго.  

Проблемът обаче не е само на Марк Зукърбърг - случаи на насилие и самоубийства не са подминавали и други услуги за живо излъчване като Twitch и Periscope.  


Източник: BBC, VICE, Вести бг