Британският външен министър Борис Джонсън произнесъл реч в аналитичния център Chatham House, съобщава журналистът от The Guardian Саймън Дженкинс.
Политикът се изказал в полза на „основан на нормите международен ред” и против „връщането към старата и по-сурова система, в която силният може да изяде слабия”.
 
Джонсън изказал безпокойство от появяването на „недържавни играчи”, отхвърлящи световния либерализъм и подчертал, че Британия „не може да го допусне”.
 
Според автора Дженкинс, главният въпрос, който в момента има значение, е как министър Джонсън ще сътрудничи с американския президент Доналд Тръмп? Джонсън иска Лондон отново да харчи пари за остаряло въоръжение и призовава НАТО да прави същото. Той е против „окупацията на Крим от Русия”  и е против победата на руснаците в Сирия.
 
Той възнамерява да води с Русия преговори, но иска да бъде по-строг с нея по въпроса за Балтика. Единственият проблясък на надежда е при Тръмп тези стари модели от времето на Студената война могат да се „разтопят”, като министър Джонсън ще трябва да го подпомага, е убеден авторът на публикацията.
 
Британците и Тръмп трябва да признаят, че от страна на Русия и Китай не произлизат „заплахи за съществуването на Запада” и че ислямизмът е престъпна, а не културна заплаха. Конфликтите на съвременността възникват заради преместването на населението, а не от жажда за имперски завоевания. Въоръжението от епохата на Студената война стана безполезно. Войните на бъдещето ще бъдат печелени от картечници и хакери.
 
„Най-доброто, което Британия може да направи, е да подтикне Вашингтон да скъса старата маршрутна карта и да намери нова” – обобщава авторът на The Guardian.
 
Превод и редакция: БЛИЦ