По повод 102 г. от арменския геноцид, която се отбелязва днес, Реджеп Ердоган изпрати писмено обръщение до арменския архиепископ в Истанбул, а същевременно властите в Анкара са в очакване на изявлението на президента на САЩ Доналд Тръмп по същия повод, предаде БГНЕС. 
В писмото си до духовния водач на арменската общност Арам Атешиян турският президент посочва, че „болката за събитията от 1915 г. е обща, но тя трябва да бъде загърбена, за да се укрепват човешките отношения“. Той подчертава, че в тази посока страната е направила много през последните 14 г., равно на исторически реформи. 

„Ние и в бъдеще ще продължим да съхраняваме и опазваме културно-историческото наследство на османските арменци и арменската култура. В продължение на 1 000 години двете общности още в древността са живели рамо до рамо и споделяме обща история и култура. Независимо дали в Османската империя или в почти 100-годишната ни република, арменската общност има голям принос за развитието на страната ни, арменците са свободни и равноправни граждани с важна роля в социалната, политическата и търговската области. 

Моля Аллах да се смили над милионите граждани на Османската империя, които загубиха живота си по време на Първата световна война“, пише Ердоган в обръщението си, което бе прочетено по време на литургията в арменската църква в Истанбул. 

„За нашия народ това не е предмет на изследване. Това е събитие, което се е случило и то трябва да бъде признато“, заяви духовният водач. 

През 2016 г. седмица преди знаковата дата 24 април турските власти отхвърлиха доклада на ЕП за напредъка на страната към членството в ЕС, а в него, както и в предходния, специално място бе отредено на арменския геноцид, който Турция не желае да признае, въпреки общото европейско решение по повод 100-годишнината от кървавите събития. Докладът за предишната година също бе отхвърлен от турското правителство, отново поради несъгласието с термина „геноцид“. 

Преди това Външното министерство на Турция официално се обърна към администрацията на САЩ и настоя президентът Барак Обама да подходи конструктивно и да намери неутрално понятие за събитията от 1915 г., като избегне вече огласеното от него определение за „голямо бедствие“. Преди него и Джордж Буш бе избегнал понятието „геноцид“, и бе определил събитията от 1915 г. като „една от най-големите трагедии в историята“ и „най-страшната трагедия на 20-ия век“.