Бизнесменът и единствен представител на България на Световния Икономически Форум в Давос Тихомир Каменов заяви в интервю за „Блумбърг”, че познава Доналд Тръмп от 20 години и е убеден, че той ще бъде един успешен президент.

"Въпросът с глобализацията ще продължава да присъства. Новият президент Тръмп, когото познавам от 20 г., смятам че ще бъде успешен президент въпреки сблъсъка на мнения, които тук в Давос са много поляризирани. Идеята да се направи световната търговия "по-симетрична" не значи, че глобализацията е приключила. За всички хора е важно да видят резултатите от управлението на Тръмп.

Лидерството в политиката и икономиката се измерва с резултати. И китайският президент, който някои с право определят като апостол или лидер на световната глобализация, направи сериозна заявка за продължаващ растеж, изцяло базиран на отворената икономика", каза още бизнесменът. 

Според него, технологиите са най-големият убиец на работни места, от друга страна развитието е само в тази посока. Този процес няма как да бъде спрян декларативно, а даже и с правителствена политика. Може да се постигне известно преразпределение и намаляване на тази голяма разлика на доходите в света чрез различно данъчно облагане, има много механизми.

„В България има много интелигентни икономисти. Истината е, че няма бързо решение. Следователно колкото повече се инвестира в преквалификацията на работната сила, толкова по-бързо ще постигнем някакъв резултат в тази посока. Решението е дълъг процес, предмет на националните икономики, правителства и политическите лидери. В голяма част от държавите в света политическите лидери са в криза и заслугата да се получи тази ситуация е тяхна. Бизнесът в това отношение няма голям принос. Най-важното е, и на това искам да наблегна, че преквалификацията е решението на този проблем”, каза още Каменов. 

Той сподели, че относно преформатирането на капитализма е задал въпрос в Туитър към китайския президент в тази връзка - най-голямата капиталистическа организация на земята днес е Китайската комунистическа партия. И къде са границите на забогатяване на нейните функционери?

"Той не отговори директно в прав текст на нито един въпрос и не спомена нито едно име, но един от неговите секретари ме намери специално, за да ми обясни, че те имат декларативен режим и всеки трябва да декларира доходите и имущественото си състояние. Така след време се проверява дали той живее и работи според моралния кодекс на съответната оценка, било на тяхната партия, или на обществото. В тази връзка, преформатирането на капитализма е нещо много странно. Някога Бжежински говореше за конвергенция, това се случва вече. Не можеш да разбереш дали Китай е капиталистическа държава, ръководена от комунистическа партия, или е най-бързо растящата капиталистическа икономика.

Със сигурност има преформатиране на капитализма в някаква посока, естествено желанията и очакванията са това да бъде към т.нар. човешко лице, т.е да се свива огромната разлика на доходите в света, да се подобрява най-вече. Защото не е най-важно дали най-богатите ще вървят надолу в доходите, по-важно е най-бедните да вървят нагоре, което е правилната посока. Така че преформатиране има. То се случи по повод кризата от 2008 г. и както забелязахте, имаше много сериозна правителствена намеса в частни, големи, застрашени компании. В това отношение, особено в областта на технологиите, Европа върви по-бавно, а България има много възможности", завършва интервюто на Каменов.