Питсбърг Пингуинс стана шампион на НХЛ за четвърти път в историята си, след като победи Сан Хосе Шаркс с 3:1 и спечели финала за Купа Стенли с 4-2 в серията.

Капитанът на „пингвините“ Сидни Кросби се отличи с две асистенции в шампионския мач, а след него получи приза „Кон Смайт“ за най-добър играч в плейофите.

Едната асистенция на канадеца беше за решителния гол на Крис Летанг, който възстанови аванса на Питсбърг само 79 секунди, след като Логан Кутюр беше изравнил резултата. Брайън Дюмолен откри за Пингуинс в средата на първата част.

Патрик Хорнквист вкара последния гол за сезона в НХЛ 62 секунди преди края на празна врата след подаване на Сидни Кросби.

Така Питсбърг Пингуинс добави шампионската титла към тези, които спечели през 1991, 1992 и 2009 година. Любопитното е, че и в четирите случая „пингвините“ печелят Купа Стенли в мач като гост.