Станимир Беломъжев постигна нов голям успех, спечелвайки златото на световното първенство по ски-ориентиране в Красноярск (Русия). Тачо триумфира в средната дистанция на изключително оспорваното състезание, в което успя да остави след себе си легендите Ерик Рост (Швеция) и Ларс Мохолд (Норвегия), допълнили Топ 3.

"Браво на Тачо! Представи се блестящо и заслужено спечели. След финала хвана двете щеки и ги счупи през средата с коляното от кеф", разказа за БЛИЦ СПОРТ Антония Григорова, която също участва на Световното в Красноярск. В първото състезание на 7 март двамата изведоха България до петото място в смесената щафета.

Спечеленото злато днес е най-големият успех в блестящата кариера на Беломъжев. Това е историческа първа световна титла за България в ски-ориентирането.

29-годишният Беломъжев е трикратен европейски първенец и двукратен световен вицешампион. Тачо дочака паметния миг и след изключително раздаване днес финишира с убедителните 15 секунди пред легендата в този спорт Ерик Рост.

Българинът беше най-бърз по 8,2-километровото трасе с 25 контролни точки и финишира за 33 минути и 48 секунди.

Зад успехите на състезателя на ски клуб Хемус (Троян) стои не кой да е, а неговият треньор и баща Иван Беломъжев.