Мъжкият отбор на Нефтохимик 2010 грабна купата на България по волейбол за трети път в своята история, след като победи на финала с 3:1 (25:23, 19:25, 25:18, 25:16) миналогодишния победител Добруджа 07. Срещата се игра в зала "Младост" в Бургас пред повече от 1000 зрители. Сред зрителите бе кметът на Бургас Димитър Николов, както и шефът на обединени спортни клубове Лукойл Сашо Везенков. Присъстваха още доста волейболни известни личности.

За последно бургазлии триумфираха в надпреварата през 2008 година. Това пък бе трети пореден финал за добричлии, които са шампиони на страната.

Мачът по геймове:

Първият гейм бе изключително оспорван и най-голямата разлика в точките дойде при 16:13 за Добруджа. Бургзалии обаче демонстрираха характер и в крайна сметка взеха гейма с 25:23.

Във втората част добричлии дръпнаха с 3 точки от самото начало. Постепенно Нефтохимик успя да изравни за 9:9. Подемът на бургазлии обаче бе спрян след серия от сервиси на Георги Манчев, довели резултата до 14:10 за Добруджа 07. Бургазлии обаче не се отказваха и отново стопиха изоставането си. При 19:18 жълт картон бе показан на Димитър Маринков от Добруджа заради реакция, но това не го разконцентрира и отборът му изравни геймовете след 25:19.

В третия гейм Нефтохимик направи най-сериозната разлика в мача, като поведе с 16:9 (след серия от сервис на Николай Учиков), а преди това Светослав Гоцев от Добруджа 07 получи червен картон при 8:11. Червен картон имаше и за Мартин Пенев от домакините, като по този начин резултатът стана 20:15 в полза на Нефтохимик 2010. В крайна сметка, момчетата на Петър Дочев удържаха аванса си в превърналия се в така нервен гейм и отново поведоха след 25:18.

Четвъртата част започна равностойно и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Нефтохимик. След него постепенно бургазлии започнаха да увеличават преднината си и при второто прекъсване водеха с 16:11. Въпреки усилията на добруджанци, резултатът стана 20:13 след отлични блокади на Ники Николов и Явор Генов. В крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с убедителното 25:16, а с това мача с 3:1 и Купата на България.