Манчестър Сити победи гостуващия Монако с 5:3 в уникален и луд първи мач за историята помежду им от 1/8-финалите на Шампионската лига. Срещата се превърна в истинско зрелище с обрати и спорни съдийски отсъждания, а Серхио Агуеро (58, 71) и Лерой Сане (26, 82) от домакините и Радамел Фалкао (32, 61) от гостите се разписаха по два пъти. Другите голове бяха дело на дебютиралия 18-годишен Килиан Мбапе (40) за "монегаските" и Джон Стоунс (77) за "гражданите". Това е най-резултатният първи мач в историята на елиминациите в турнира.

Така тимът на Пеп Гуадиола продължи серията си от десет поредни домакински мача без загуба в Шампионската лига, а испанският специалист никога не е отпадал на 1/8-финалите в турнира в седемте си случая като треньор.

„Монегаските“ все пак още имат статистиката на своя страна, тъй като са излизали краен победител в пет от шестте си сблъсъка с английски отбори в елиминационна фаза. Монако за последно прескочи осминафиналите на турнира през 2015 година, когато елиминира английски съперник – Арсенал.

„Монегаските” започнаха по-активно, а 18-годишният Килиан Мбапе в редиците им демонстрира класа в 10-ата минута, когато навърза няколко футболисти на домакините, но накрая Фернандиньо блокира удара му. Осем минути по-късно Мбапе направи за смях Отаменди и шутира, но Кабайеро спаси  удара му.

В 22-ата минута аржентинският нападател на „гражданите” Серхио Агуеро се размина с топката и чудесен шанс за гол. Малко по-късно обаче Рахим Стърлинг (26) изведе Сити напред в резултата след пас на Лирой Сане.

Гостите реагираха бързо и изравниха чрез колумбиеца Радамел Фалкао (32), който се разписа с глава след центриране на Фабиньо, възползвал се от грешка на вратаря Кабайеро.

Две минути след изравнителния гол Серхио Агуеро излезе сам срещу стража на гостите Субашич, който го закачи и аржентинецът падна за дузпа. Испанският съдия Антонио Матеу Лаос обаче показа жълт картон на Агуеро за симулация.

След поредна грешка в отбраната на домакините Килиан Мбапе (40) с мощен шут направи обрата пълен и с гола още при дебюта си в Шампионската лига даде преднина на „монегаските”.

Шоуто продължи с пълна сила и през втората част, като в 50-ата минута Фалкао падна в наказателното поле след контакт с Отаменди и съдията посочи бялата точка. Фалкао обаче пропусна дузпата, след като Кабайеро спаси удара му.

Домакините на свой ред успяха да изравнят с първия гол на Серхио Агуеро (58) в мача след асистенция на Рахим Стърлинг. Радостта на „гражданите” обаче бе кратка, тъй като Радамел Фалкао (61) с прехвърлящ удар вкара второ попадение в срещата и отново изведе Монако напред в резултата.

Играчите на Хосеп Гуардиола не се предадоха въпреки множеството грешки в отбрана и Серхио Агуеро (71) отново се разписа след пас на Давид Силва за 3:3. Пълният обрат този път в полза на английския гранд настъпи малко след това с гол на защитника Джон Стоунс (77), който засече топката на празна врата след асистенция на Яя Туре.

Зрелището продължи и Лерой Сане (82) също записа за втори път името си сред голмайсторите след подаване на Агуеро. Две минути след това и Монако имаше възможност да намали изоставането си, но Вили Кабайеро спаси удар на Фалкао.

В крайна сметка до повече попадения не се стигна, но и при този резултат се очаква изключително вълнуващ реванш на 15 март в Монако.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – МОНАКО 5:3
1:0 Лерой Сане (26), 1:1 Радамел Фалкао (32), 1:2 Килиан Мбапе (40), 2:2 Серхио Агуеро (58), 2:3 Радамел Фалкао (61), 3:3 Серхио Агуеро (71), 4:3 Джон Стоунс (77), 5:3 Лерой Сане (82)