Байерн разгроми Арсенал с 5:1 в първи осминафинал от Шампионската лига и си осигури комфортен аванс преди реванша в Лондон.

Баварците започнаха с намерение да решат рано-рано изхода от двубоя. В 11-ата минута Байерн поведе с гол-шедьовър на Ариен Робен. Холандското крило получи топката отдясно близо до наказателното поле, дриблира 10-15 метра из защитата на гостите и с елегантно изпълнение матира безпомощния Оспина – 1:0!

Топчиите не се предадоха и в 29-ата минута спечелиха дузпа. Ситуацията беше изключително любопитна. След центриране от корнер в пеналта на домакините Роберт Левандовски си спря лошо топката, опита да я изчисти, но вместо това изрита Гранит Джака, който падна подкосен на тревата. Главният съдия Милорад Мажич (Сърбия) веднага посочи „бялата точка“. С изпълнението на дузпата се нагърби Алексис Санчес. Мануел Нойер спаси блестящо дузпата, но в последвалото меле чилиецът все пак довкара топката в мрежата и изравни – 1:1.

В 53-ата минута класическа атака на Байерн завърши с гол. Филип Лам проби отдясно и центрира в наказателното поле. Левандовски се извиси над всички и засече с глава в мрежата за 2:1.

Наказателната акция продължи. Само 3 минути по-късно Тиаго Алкантара покачи резултата на 3:1. Левандовски направи гениална асистенция с пета и изведе халфа сам срещу Оспина. Тиаго го преодоля без проблеми. Отново Алкантара реши всичко в 63-ата минута, разписвайки се за 4:1, след като пое отбита топка и от границата на наказателното поле вкара. Вездесъщият халф асистира и на резервата Томас Мюлер за крайното 5:1, фиксирано в 88-ата минута.

Досега баварският колос има предимство в сблъсъците с този съперник. Байерн отстранява "топчиите" на 1/8-финалите в турнира три пъти - през 2005, 2013 и 2014 година. През миналия сезон немският гранд победи „артилеристите” с 5:1 на свой терен в среща от груповата фаза, а мачът в Лондон завърши 2:0 в полза на домакините.

Баварците спечелиха последните си четири домакинства срещу отбори от Острова, но преди това в четири поредни домакинства не успяваха да се наложат срещу англичани, включително и финала срещу Челси през 2012 година, загубен след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията).

Байерн е в рекордна серия от 16 домакински победи в Шампионската лига. „Артилеристите” не са преодолявали 1/8-финалите на турнира шест поредни сезона от 2010 година насам.
За последно баварците отпадат на 1/8-финалите в надпреварата през 2011 година от Интер - 1:0 в Милано и 2:3 в Мюнхен.

Английският тим е загубил четири от последните си осем гостувания в евротурнирите, а преди това само 2 от 11 визити.

При последните си четири визити в Германия "топчиите" записаха три загуби и едно равенство, а в петте си срещи преди това на немска земя регистрираха 3 победи и 2 ремита.
Ариен Робен е играл 13 пъти срещу Арсенал с екипите на ПСВ Айндховен, Челси и Байерн - 8 победи, 4 равенства и 1 загуба.

Резултат с изображение за bayern munchen logo БАЙЕРН - АРСЕНАЛ 5:1Резултат с изображение за arsenal logo

1:0 Ариен Робен (11), 1:1 Алексис Санчес (30), 2:1 Роберт Левандовски (53), 3:1 Тиаго Алкантара (56), 4:1 Тиаго Алкантара (63), 5:1 Томас Мюлер (88)

Днес от 21:45 часа, bTV Action
Мюнхен, стадион: "Алианц Арена"
Съдия: Милорад Мажич (Сърбия)

БАЙЕРН: Нойер, Лам, Хави Мартинес, Хумелс, Алаба, Тиаго, Шаби Алонсо, Видал, Робен (88-Рафиня), Левандовски (86-Томас Мюлер), Дългас Коста (84-Джошуа Кемих)
Контузени: Жером Боатенг и Франк Рибери
Наказани: няма
Старши треньор: Карло Анчелоти (Италия)

АРСЕНАЛ: Оспина, Белерин, Мустафи, Кошчелни (49-Габриел Паулиста), Гибс, Айоби (66-Тио Уолкът), Коклен (77-Жиру), Джака, Окслейд-Чембърлейн, Йозил, Алексис Санчес
Контузени: Аарън Рамзи и Санти Касорла
Старши треньор: Арсен Венгер (Франция)

Баланс от досегашните мачове6 победи за Байерн, 2 равенства и 3 успеха за Арсенал, г.р. 22:12 за баварците.