Швейцария стартира с трудна победа участието си на Евро 2016. „Кръстоносците” се наложиха с 1:0 над дебютанта Албания във втора среща от група „А” на надпреварата.

Над всички в мача бяха вратарите на двата отбора Ян Зомер и Етрит Бериша, които се отличиха с феноменални прояви и бяха с основна заслуга попаденията да не са повече. Иначе единственият гол в срещата беше дело на защитника Фабиен Шер, който се разписа в 5-ата минута. Той се възползва от колективна грешка в противниковата отбрана и с глава прати топката във вратата на Албания.

В 15-ата минута на двубоя Швейцария беше близо до втори гол, но след удар на Харис Сеферович от границата на наказателното поле, топката попадна право във вратаря на Албания Етрит Бериша.

Първата добра възможност за гол за Албания дойде в 25-ата минута, когато Таулант Джака стреля, но ударът му не намери очертанията на вратата, пазена от Ян Зомер. Само пет минути по-късно тимът на Джани де Биази като по чудо не изравни. Армандо Садику беше изведен сам срещу Зомер, стреля, но швейцарският страж изби с крак. В 35-ата минута капитанът на Албания Лорик Цана беше изгонен. Бранителят игра с ръка пред собственото наказателно поле и получи жълт картон, който беше втори за него. При последвалото изпълнение на пряк свободен удар Джемаили нацели левия страничен стълб на вратата на Бериша.

В началото на второто полувреме Сеферович бе близо до това да удвои резултата, но ударът му беше спасен с вещина от Бериша. В 66-ата минута отново нападателят беше много близо до гол, но отново не успя да преодолее стража на Албания.

Десет минути по-късно нападателят на Албания Армадно Садику получи добър извеждаш пас в противниковото наказателно поле и стреля, но топката намери външната страна на мрежата.

В 87-ата минута албанците имаха уникален шанс да изравнят, но Гаши пропусна да се разпише, останал сам срещу Зомер. Това беше и последната интересна ситуация в срещата.

Така след първите мачове в група "А" на турнира Франция и Швейцария водят с по 3 точки, а Румъния и Албания са с 0. В сряда Франция ще играе с Албания от 22:00 часа, а Румъния и Швейцария ще премерят сили от 19:00.

АЛБАНИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 0:1