Уелс победи Северна Ирландия с минималното 1:0 в британския сблъсък на дебютантите на европейски първенства и се класира за 1/4-финалите на Евро 2016 във Франция. В 75-ата минута Гарет Макоули си вкара автиогол след центриране на Гарет Бейл.

Срещата на "Парк де Пренс" в Париж предостави и друг любопитен сблъсък на идеи, след като Уелс гласува за излизането на Великобритания от Европейския съюз, докато Северна Ирландия подкрепи оставането.

Първите минути на "Парк де Пренс" в Париж бяха спокойни и равностойни, без сериозни опасности пред двете врати. След десет минути игра Уейн Хенеси се намеси решително след шут на Далас.

В 19-ата минута Уелс стигна до гол, който обаче бе отменен заради засада на Аарън Рамзи. Три минути попкъсно Северна Ирландия отвърна с удар на Уорд, спасен от Хенеси. В 25-ата минута и Кайл Лафърти отправи удар, но с глава и извън очертанията на вратата.

До края на полувремето играта продължи да е равностойна без сериозни положения за гол пред двете врати.

След почивката Северна Ирландия продължи да създава по-интересни голови ситуации и отправяше повече точни удари от уелсците, които рядко застрашаваха вратата на Макгавърн. Все пак в 58-ата минута Гарет Бейл бе на път да открие резултата след изпълнение на пряк свободен удар, но Макгавърн спаси.

Лека полека уелсците започнаха да притискат своя съперник и в 75-ата минута поведоха в резултата след центриране на Гарет Бейл и автогол на Гарет Макоули. Темпото на игра спадна, а Северна Ирландия не успя да отговори подобаващо в търсене на изравняване на резултата. До края на сеерноирландците опитаха всичко по силите си да установят натиск, но това не им се удаде кой знае колко.

В крайна сметка Уелс записа минимална победа и ще играе на 1/4-финал на европейски първенсттво за първи път в историята. Следващият съперник на Гарет Бейл и компания ще бъде победителят от двойката между Унгария и Белгия.

УЕЛС - СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ 1:0
1:0 Гарет Макоули (75-автогол)

Уелс: 1.Уейн Хенеси, 5.Джеймс Честър, 6.Ашли Уилямс, 4.Бенджамин Дейвис, 2.Крис Гънтър, 7.Джо Алън, 16.Джо Ледли (63 smqna.jpg 20.Джонатан Уилямс), 3.Нийл Тейлър jalt.jpg, 11.Гарет Бейл, 18.Сам Воукс (55- smqna.jpg 9.Хал Робсън-Кану), 10.Аарън Рамзи
Селекционер: Крис Коулмън

Северна Ирландия: 1.Майкъл Макгавърн, 5.Джонатан Евънс, 20.Крейг Каткарт, 4.Гарет Макоули (84 smqna.jpg 21.Джош Макгинис), 18.Аарън Хюз, 8.Стюарт Далас jalt.jpg, 16.Оливър Норууд (79 smqna.jpg 7.Нийл Макгин), 13.Кори Евънс, 19.Джейми Уорд (69 smqna.jpg 11.Конър Уошингтън), 8.Стивън Дейвис jalt.jpg, 10.Кайл Лафърти
Селекционер: Майкъл О'Нийл

Стадион: "Парк де Пренс", Париж
Главен съдия: Мартин Аткинсън (Анг)