Португалия е новият европейски шампион. Кристиано Роналдо и компания стъпиха на трона след успех с 1:0 над домакина на Евро 2016 Франция. Триумфът на португалците дойде след продължения. В редовното време не беше излъчен победител, а и не падна гол - 0:0. Големият герой тази вечер на "Стад дьо Франс" беше Едер. Появилият се като резерва нападател закла "петлите" със страхотен гол в 109-ата минута.

Голямата звезда Кристиано Роналдо пък се наложи рано да бъде заменен поради контузия и напусна разплакан терена в 25-ата минута. Съдбата обаче си каза думата и даде на португалците това, което им отне през 2004 година - загубеният тогава финал на Европейското от Гърция (0:1).

Така "мореплавателите" сложиха край на 100-процентовата успеваемост на "петлите" в европейски финали и ги лишиха от възможността да спечелят трета титла.

Голмайсторът на Евро 2016 Антоан Гризман почти нямаше шансове тази вечер и завърши турнира с 6 попадения на сметката си. Неприятното за него е, че първо загуби финала в Шампионската лига тази година, а сега се размина и с европейската титла.

Португалците пък извоюваха трофея след само една победа в редовното време и цели 6 равенства.

Роналдо и компания имат само две загуби през 2016 година, като едната е от България (0:1) - в контролата на 25 март в Лейрия, когато Марселиньо беше точен за селекцията на Ивайло Петев.

Всичко на финала тази вечер можеше и да бъде различно, ако резервата Андре-Пиер Жиняк се беше разписал в добавеното време на редовните 90 минути и бе коронясал Франция. Нападателят имаше шанс, но удари греда и последваха продълженията, в които Едер блесна.

Финалът на "Стад дьо Франс" започна с първа опасност пред френската врата. В 4-ата минута Нани овладя на гърди след дълго подаване и шутира над гредата. В 8-ата Димитри Пайе фаулира Кристиано Роналдо, който получи контузия в коляното, направи опит да продължи, но в крайна сметка се наложи да бъде заменен принудително в 25-ата, когато напусна терена със сълзи на очи.

В 34-ата най-дейният през първата част Муса Сисоко отправи коварен изстрел, който Руи Патрисио отрази. Малко по-късно Нани се вклини в защитата на "петлите", опита пас към Адриан Силва в наказателното поле, който обаче не успя да отправи хубав удар. В края на полувремето португалците действаха по-активно, но не сътвориха нищо запомнящо се.

Втората част започна с натиск на французите. Тимът на Дидие Дишан обаче не стигаше до голови положения. Влизането на Кингсли Коман раздвижи играта на "петлите". В 58-ата той асистира на Жиру, който стреля по земя, но без успех. В 66-ата минута Коман подаде отлично към Гризман, който беше изпуснат от Герейро, засече с глава, но на сантиметри над гредата.

В 80-ата Нани затрудни максимално Лорис при центриране отдясно, топката летеше под гредата, но стражът на Франция изби, след което Куарешма стреля със задна ножица при добавката, обаче без успех. Малко след това мощен далечен изстрел на Сисоко затрудни Руи Патрисио, който отново отчая "петлите" с отличната си намеса. В 92-ата минута се стигна до гредата на резервата Жиняк, а при последвалите продължения играта се изостри и накъса още повече. Съдията Марк Клатънбърг показа много жълти картони.

Най-доброто положение за първото положение беше в 104-ата минута, когато Едер засече с глава след корнер, а Лорис успя да отрази.

Второто продължение започна с грешка на Клатънбърг. Английският съдия видя ръка на Кошчелни, а всъщност имаше такава на Едер. Рафаел Герейро изпълни фаула и разтресе напречната греда. Секунди след това Едер прониза "петлите". Резервният нападател на Португалия стреля силно по земя от около 25 метра и направи безпомощен Лорис, реализирайки в долния му десен ъгъл - 1:0 за Португалия.

"Петлите" направиха отчаян опит да изравнят и да доведат спора до дузпи, но съдбата не се усмихна на тях, а на "мореплавателите", които спечелиха първи голям трофей в историята си.

Любопитното беше, че след излизането заради контузията Роналдо се изявяваше като треньор, най-вече в продълженията, когато постоянно беше изправен до селекционера Фернандо Сантош и му даваше указания за играта на тима си.