Хърватия завърши като лидер в класирането в Група „D“ след обрат и победа с 2:1 срещу Испания в последен мач преди плейофите. Това бе първа загуба за "Ла Фурия" на еврофинали в последните им 15 мача. Испанците бяха повели още в 7-ата минута чрез Алваро Мората, а хърватите изравниха в 45-ата минута чрез Никола Калинич. Иван Перишич в 87-ата минута вкара решителния гол, извел отбора му на върха в групата.  Двубоят ще бъде запомнен и със спорна дузпа, дадена за испанците, но пропусната от Серхио Рамос, минути след като Хърватите претендираха за наказателен удар, заради фаул срещу Пяча.

Испания започна пасивно, но ужили съперника си в 7-ата минута, когато Сеск Фабрегас проби отдясно в наказателното поле, след пас на Нолито. Той подаде към Алваро Мората, който не можеше да сбърка пред опразнената врата- 0:1.

„Шахматистите“ реагираха мигновено и наложиха преса, като създадоха няколко положения пред де Хеа. Най-опасното от тях бе в 14-ата минута, когато Иван Ракитич прехвърли вратаря, но ударът му срещна напречната греда.

В 23-ата минута Даниел Субасич направи чудесно спасяване, след като Давид Силва стреля отдалече към левия му ъгъл.

В края на полувремето Хърватия достигна до изравняване, след като Серхио Рамос изпусна Никола Калинич, който с глава от непосредствена близост засече центриране отляво на Перишич и направи безпомощен Де Хеа – 1:1.

Харватия притисна еврошампиона през второто полувреме.

В 57-ата минута неуверена намеса на Де Хеа при корнер създаде смут около наказателното поле на Испания, но Пятич, със задна ножица, не успя да намери опразнения ъгъл на противниковата врата.

В 64-ата минута Марко Пяча претендираше за дузпа, след като бе повален в наказателното поле на Испания, но реферът Бьорн Кайперс подмина ситуацията

В 67-ата минута Серхо Рамос отправи опасен удар с глава след корнер и изненаза Субасич, но ударът му мина на сантиметри от далечната греда.

В 70-ата минута реферът даде пресилена дузпа за Испания, след като Серхио Рамос потърси допир в наказателното поле.  Субасич обаче отрази ударът му от бялата точка и запази равенството.

В 87-ата минута Хърватия организира страхотна контраатака, при която Иван Перишич получи по левия фланг, нахлу в наказателното поле и с удар по земя в близкия ъгъл донесе пълен обрат за своя отбор – 2:1.

Хърватия - Испания 2:1

0:1 Алваро Мората 7, 1:1 Калинич 45, 2:1 Перишич 88

Хърватия: 23. Даниел Субашич, 5. Ведран Чорлука, 6. Тим Йедвай, 11. Дарио Сърна jalt.jpg , 2. Шиме Вършалко jalt.jpg, 19. Милан Бадел, 7. Иван Ракитич, 15. Марко Рог jalt.jpg (82 smqna.jpg 8. Матео Ковачич), 20. Марко Пяча (90+2 smqna.jpg 22. Дуйе Чоп), 4. Иван Перишич (90+4 smqna.jpg 9.Андрей-Крамарич), 16. Никола Калинич

Селекционер: Анте Чачич

Испания:  13. Давид де Хеа, 18. Жорди Алба, 15. Серхио Рамос, 3. Жерар Пике, 16. Хуанфран, 5. Серхио Бускетс, 6. Андрес Иниеста, 10. Франсеск Фабрегас (84 smqna.jpg 14. Тиаго Алкантара) , 21.Давид Силва, 7. Алваро Мората (67 smqna.jpg 20. Ариц Адуриз), 22. Нолито (60 smqna.jpg 19 Бруно)

Селекционер: Висенте дел Боске

Стадион: "Стад де Бордо"

Главен съдия: Бьорн Кайперс (Холандия)